Çocuklar Ara Tatilde Dinlenmeyi İhmal Etmemeli

Çalışmak kadar dinlenmenin de çocukların gelişimi ve mutluluğu için önemli olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, çocukların tatilde dinlenmesini önerdi.

Çocuklar Ara Tatilde Dinlenmeyi İhmal Etmemeli

“Aktif dinlenme hem geçirilen zamanın yorgunluğunu atmak hem de yeni döneme motive ve dinlenmiş şekilde başlamak için çok önemli. Tatili verimli şekilde geçirebilmek için çocuklarla birlikte tatil planı yapmak, günlerini nasıl geçirebileceklerini birlikte planlamak oldukça faydalı olacaktır” dedi.
Okul çağındaki çocuklar ikinci dönemin iki aylık ilk yarısını geride bıraktığını söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, çocukların okullardan uzak kaldığı bu dönemde ebeveynlere önemli bilgilendirmelerde bulundu.
Çalışmak kadar dinlenmenin de çocukların gelişimi ve mutluluğu için önemli olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Fırat “Aktif dinlenme hem geçirilen zamanın yorgunluğunu atmak hem de yeni döneme motive ve dinlenmiş şekilde başlamak için çok önemli. Tatili verimli şekilde geçirebilmek için çocuklarla birlikte tatil planı yapmak, günlerini nasıl geçirebileceklerini birlikte planlamak oldukça faydalı olacaktır Planlama sürecine çocukları dâhil etmek sorumluluk bilincinin gelişmesinde, kendilerini tanımalarında da etkili olacaktır” diye konuştu.
EKRANDA GEÇİRDİKLERİ SÜRE VE İÇERİĞİ ÇOCUKLARLA BİRLİKTE BELİRLEYİN
Tatildeki en önemli meselenin, okula başladıklarında uyum sağlamakta zorluk yaşayan çocukların öncelikle rutinlerini bozmamak olduğunu dile getiren Dr. Sümeyra Fırat, “Çocukların rutinleri değiştiğinde okula başladıklarında uyum sağlamakta zorluk yaşarlar. En önemli rutinlerden birisi uyku saatidir. O yüzden çocukların yatma saatinin ve kalkma saatinin değişmemesine dikkat etmek faydalı olacaktır. İkinci en önemli husus ekran ile geçirdikleri vakittir. Çoğu aile zaten tatil, çocuk ne yapacak, istediği kadar oynasın, okul dönemi zaten bakamıyor düşüncesi ile bu konuda rahat davranabiliyor. Ancak ekran sıklıkla çocukların dinlendiği yer değildir, hatta ekranda maruz kaldıkları süre ve oyunlarla ilişkili olarak birçok açıdan yorulurlar. Tatil sürecinde ekranda geçirdikleri süreyi ve içeriğini çocuklarla birlikte belirlemek ve takip etmek önemlidir” ifadelerinde bulundu.
ÇOCUKLARI DİNLENDİREN ŞEYLER İLGİ ALANLARINA GÖRE DEĞİŞEBİLİR
Dinlenme biçimlerinin çocuktan çocuğa farklılık gösterebileceğini altını çizen Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, ”Bu durum her çocuğun ilgi alanına göre değişmektedir. Çocukları dinlendiren temel şeyler aileleri ile vakit geçirmek (birlikte oyun oynamak, evdeki işleri eğlence ile birlikte yapmak, sinema saati yapmak gibi), doğayı keşfedecekleri geziler düzenlemek, arkadaşları ile vakit geçirip paylaşımda bulanabileceği fırsatlar oluşturmak (parka gitmek, açık alanlarda vakit geçirmeleri gibi), aile büyükleri ve akrabalarını ziyaret etmek, her birinin kendi ilgi alanına göre spor ile meşgul olması ve ilgi alanlarına göre kitaplar okumaları faydalı olacaktır. Verilmiş ödevler olabilir, bunların da günlere bölünerek, kısa süreler içerisinde yapmalarına destek olmak öğrenme süreçlerinin yorucu olmayacak şekilde devam etmesini sağlayabilir. Tatil sürecinde aktif olarak dinlenmek, bir sonraki döneme motive bir şekilde başlamaları için oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344