Çocuklarda diş çürüğü oluşumu nasıl engellenebilir?

Çocuğumda erken diş çürüğü oluşumuna engel olmak için neler yapabilirim?

Çocuklarda diş çürüğü oluşumu nasıl engellenebilir? ABONE OL

Diş çürüklerine neden olan en önemli mikroorganizma streptococcus mutans dır. S. mutans'ın 2 yaşından önce kazanılması erken çocukluk dönemi çürükleri ve gelecekte oluşacak çürükler için önemli risk faktörüdür. Bu geçiş çoğunlukla çocuğa bakım veren kişiden tükrük yoluyla olur. Annenin biberon sıcaklığını kendi ağzı ile test etmesi, yiyeceğin tadına baktığı kaşıkla çocuğunu beslemesi veya kendi ağzı ile bebeğin biberonunu veya emziğini temizlemesi durumunda vertikal geçiş olur. VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm.Dr.Şule Turan Akyol, annenin ağız sağlığının iyi durumda olması, diş çürüğü olmaması ve düzenli diş fırçalama alışkanlığının olmasının bu nedenle önem taşıdığını belirterek, önemli bilgiler paylaştı.

Henüz diş çıkarmamış çocuklarda anneler bebeklerin diş etlerini temiz, ıslak bir bezle her beslenme sonrası temizlemelidir. 

Süt çocuğu ve okul öncesi dönemde çocukların dişleri bir erişkin tarafından fırçalanmalıdır. Pratik olarak bir çocuk eğer kendi ayakkabılarını bağlayabilecek el becerisine sahipse dişlerini de etkin olarak fırçalayabilir. 

Pasif sigara dumanı teması olan süt çocukları ve daha büyük çocuklar süt dişlenmesi sırasında daha yüksek çürüme oranlarına sahiptir. Bu nedenle çocuklarımızı pasif içicilikten korumalıyız.

Süt çocukluğu döneminde kazanılan iyi beslenme alışkanlıkları da diş çürüklerinden korunmak için önemlidir. Meyve suyu, şeker,kek, çikolata gibi gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Şeker içerikli besinlerin sadece öğün saatlerinde yedirilmesi diş çürüklerini azaltacaktır. Kuru meyvelerin dişe yapışıp diş çürüklerine sebep olacağı unutulmamalı, sonrasında diş temizliği mutlaka yapılmalıdır. Ek gıdalara geçişte biberon kullanımından kaçınılmalı ve ilk kesilen öğün gece öğünü olmalıdır.

Çocuğun asitli gıdaları tüketmesi engellenmelidir. S. mutans PH 5,5 değerinin altında yani asitik ortamda yaşar, ortamın asitleşmesi çoğalmasını kolaylaştırır. Ayrıca asitli içecekler mine tabakasının yumuşamasına ve kaybına yol açar. 

Erken çocukluk döneminde görülen çürük gelecekte kalıcı dişlerde de oluşacak diş çürüğünün göstergesidir. Alacağımız erken önlemler ileri yaş dönemi ağız sağlığı için büyük önem taşır. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4