banner341

Çocuklarda Erken Ergenlik Alarmı!

Ergenliğin çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Figen Oltulu, hem ülkemizde hem de dünyada erken ergenliğe daha sık rastlanmaya başladığını belirterek uyardı: “Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenliğe ait belirtiler görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir uzmana danışılmalı.”

Çocuklarda Erken Ergenlik Alarmı! ABONE OL

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda erken ergenlik olguları artışa geçti. Uzmanlar tarafından bu artıştan gıdaların içinde bulunan hormon ve katkı maddeleri, iklim değişiklikleri, kullanılan plastik malzemeler ve oyuncakların içindeki hormon benzeri etki oluşturan kimyasallar sorumlu tutuluyor. Konuyla ilgili önemli bilgiler aktaran VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği’nden Dr. Öğretim Üyesi Gülsüm Figen Oltulu, ergenlikte çocukta fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan birçok değişim gözlendiğinin altını çizerek “Fast food tarzı ve yapay endüstri ürünleri ile beslenme alışkanlıkları obeziteye neden olarak vücut yağ oranını artırıp erken ergenliğe neden olabilir” dedi.
Kızlarda daha sık görülüyor
Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenliğe ait belirtiler görülüyorsa çocuğun erken ergenliğe girmiş olabileceğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Figen Oltulu, “Erken ergenlik kız çocuklarında daha sıktır ve genellikle nedeni bilinmez. Ancak bazen altta yatan çok önemli bir tıbbi problem olabilir. Meme gelişimi başlayan bir kız çocuğunun yaklaşık 2 yıl sonra adet kanamaları başlar. Erkek çocuklarda ise erken ergenliğin nedeni beyin apseleri ve enfeksiyonları, beyin tümörleri, yumurtalık-testis tümörleri, böbreküstü bezlerinin tümörleri ve hastalıkları olabilir’’ diyerek erken ergenliğin belirtilerine dikkat çekti. 
Erken teşhis önemli 
Erken ergenliğe giren çocukların yaşıtlarından önce büyümeye başladığını ve cinsiyet hormonlarının etkisi ile kemiklerindeki büyüme noktalarının erken kapandığını ve bu nedenle yetişkinlikte boylarının kısa kalacağını belirten Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Figen Oltulu, erken ergenliğe giren çocukların ayrıca yaşıtlarına göre daha gelişkin görünmelerinin de psikososyal sorunlara yol açabileceğini söyledi. Kızların normalden erken dönemde yaşamak zorunda kaldıkları adet kanamasıyla baş etmelerinin de zor olabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Figen Oltulu, eğer altta yatan tıbbi bir problem bulunuyorsa (beyin tümörleri gibi) ve tanı konulmakta geç kalınırsa, hayati tehlikenin de söz konusu olabileceğine işaret etti. 
Tanının nasıl konulacağı konusunda da bilgiler aktaran Dr. Öğr. Üyesi Oltulu, “Erken ergenlik tanısının araştırılması için fiziki incelemeden sonra kemik yaşını değerlendirebilmek adına el- bilek grafisi; iç genital organları değerlendirmek içinse kızlarda pelvik ultrasonografi, ergenlikle ilgili hormon tetkikleri ve hormonal uyarı testleri yapmak gerekir. Ayrıca tanı kesinleşince hipofiz MR da çektirerek beyinde bir sorun olmadığından emin olmak gereklidir’’ dedi. 
Tedaviyle durdurmak mümkün
Erken ergenliğin hormonları baskılayan ilaçlarla durdurulabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Figen Oltulu, “Kızlarda 11, erkeklerde 12 yaşına kadar tedaviye devam edilir. Genellikle 28 günde bir aşı şeklinde yapılan bir ilaç kullanılır. Tedavi sonlandırıldıktan sonra normal ergenlik süreci yeniden başlamaktadır. Tedavinin ilaca karşı alerji gelişme riski dışında belirgin yan etkisi saptanmamıştır’’ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4