banner375

Corona virüs belirtileri mevsimsel gribe benziyor - Samsun Haber

Çin’den dünyaya hızla yayılan gizemli zatürre konusunda bilgiler veren Liv Hospital Samsun Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Hastalığın ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi klinik belirtileri mevsimsel gribe benzemektedir. 65 yaş üstü kişiler, kronik böbrek, akciğer, karaciğer hastalıkları olanlar, bağışıklığı baskılanmış kişiler ve hamilelerde hastalık daha ağır seyredebilir” diyerek uyarılarda bulundu.

Corona virüs belirtileri mevsimsel gribe benziyor - Samsun Haber ABONE OL
banner371

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs enfeksiyonundan dünyada yaklaşık 900 kişi etkilenirken, bunlardan 26’sı (yaklaşık yüzde 3’ü) ise hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise her gün hızla artıyor. Çin’den dünyaya yayılan virüsün ülkemizde de görülmesi halinde alınabilecek önlemler konusunda bilgiler veren Liv Hospital Samsun’dan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, hastalığın hayvanlardan ve/veya çiğ etlerden insanlara bulaşarak başladığının tahmin edildiğini vurgulayarak daha sonra ise insandan insana temas ve öksürük yoluyla yayıldığını belirtti. 
HAMİLELERDE DAHA AĞIR SEYREDEBİLİR
Koronavirüsün zatürre benzeri bir klinik tabloya neden olacağını ifade eden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Hastada ciddi akut solunum sendromu ve böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Başlıca belirtileri ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürüktür. Klinik belirtileri ile mevsimsel gribe benzemektedir. 65 yaş üstü kişiler, kronik böbrek, akciğer, karaciğer hastalıkları olanlar, bağışıklığı baskılanmış olan hastalar ve hamilelerde hastalık daha ağır seyredebilir” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.
SARS DA BÖYLE YAYILMIŞTI
Çin’in yanı sıra Amerika, Güney Kore, Hong Kong Japonya, Tayvan, Tayland, Singapur ve Vietnam’dan da olguların bildirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, bunların genel olarak seyahat eden kişiler olduğunu belirterek “2002 yılındaki yine bir tür koronavirüsün neden olduğu SARS salgını da bu şekilde Uzak Doğu’da başlayıp daha sonra seyahatler ile başka ülkelere yayılım göstermiştir” dedi. 
HASTALIĞI GİZLEMEK KONTROLÜNÜ GÜÇLEŞTİRİR
Çin'den, özellikle de Wuhan şehri ve çevresinden ülkemize gelen yolculardan ateş ve/veya öksürük gibi akciğer şikâyeti olan kişilerin muayene edilmesi, gerekirse de izole edilmesinin
hastalıktan korunmak için önem taşıdığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Çin’de bütün bir kentin karantinaya alınması, giriş-çıkışa kapatılması sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara neden olabilir. Kişilerin sağlık kuruluşlarından hizmet almasını güçleştirir. Hastalanma korkusu nedeniyle insanların karantinadan kaçmaya çalışması veya hastalığını gizlemesi kontrolü daha güçleştirecektir. Vakalar görünmez hale gelecektir. Bu tür önlemler yerine hastaların hızlı tanısının konularak, sadece hastaneye yatış gerektirecek durumu olan hastaların hastanede diğer hastaların ise evde izlenmesi, toplu yaşam yerlerinden uzak durmaları önerilir. Benzer şekilde bir vaka nedeniyle tüm bir hastanenin de karantinaya alınması gerekmemektedir” diyerek uyarılarda bulundu. 
EŞYALARDA 24 SAAT CANLI KALABİLİR
Spesifik bir antiviral tedavisi olmayan hastalıktan korunma yöntemlerinin gripten korunma yöntemlerine benzediğini vurgulayan Prof Dr. Hakan Leblebicioğlu, virüsün öksürük ve hapşırma ile bulaşabileceğini, yakın temastan kaçınmanın önemli olduğunu ifade etti. 
Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, alınabilecek önlemleri ise şöyle anlattı: “Eller düzenli olarak su ve sabunla yıkanmalı, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendil ile kapatılmalıdır. Eğer yanımızda mendil yoksa, kesinlikle öksürürken ve hapşırırken ağız avuç içi ile kapatılmamalı, kollarımızın üzerindeki giysiyle kapatılmalıdır. Koronavirüs yüzeylerde ve eşyalarda 24 saate kadar canlı kalabilir, bu nedenle çevreye dokunduktan sonra eller ağza ve göze götürülmemelidir. Günümüzde uluslararası seyahat ve kargo faaliyetleri sık görülmektedir. Virüsün vücut dışında yaşam süresi ve ulaşım şartları göz önüne alındığında Çin’den gelen kargolarla bulaşma riskinin olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır ve böyle bir durum henüz rapor edilmemiştir.” 

 

banner346
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner370

banner344

banner4

banner366