banner433

Coronavirüsü Çocuklara Nasıl Anlatalım

Medicana Samsun Hastanesi’nden Uzman Kl. Psikolog Dila Soğancı Covid 19 ve Çocuk psikolojisi konusunda bilgi verdi;

Covid-19 virüsünün dünyada hızla yayılmasıyla ortaya çıkan başta sosyal medya olmak üzere birçok haber kanalında günden güne farklı bir bilgiye maruz kalıyoruz. Bu bilgilerin bir kısmı yetişkinlerde kaygı yaratıyorken, çocuklarda sevdiklerine ve kendilerine zarar gelebileceğine dair korku yaşamalarına neden olabiliyor. Bu nedenle çocukların dünyasında yarattığı psikolojik sorunların bambaşka boyutlarda olduğunu görüyoruz.

Medicana Samsun Hastanesi’nden Uzman Kl. Psikolog Dila Soğancı Covid 19 ve Çocuk psikolojisi konusunda bilgi verdi;
Peki, Covid-19 konusunda çocuklara bilgiyi nasıl verelim 
Koronavirüs salgını hakkında çocuklara bilgi verirken öncelikle dürüst, açık ve samimi konuşmak gerekmektedir. Yetişkinler belirsizlikle baş etmekte zorlanırken, çocukların da daha çok zorlanabileceğini düşünerek, duygularını paylaşmak her sorduğu soruyu anlayabileceği şekilde cevaplayarak yaşadıkları korku ve kaygıyı azaltabilirsiniz. Yetişkinlerin yaşadıkları kaygılar, çocukların yaşadığı kaygılardan farklı olabilir ve olması güç durumları kaygı haline getirebilirler. Bu nedenle her çocuğun yaşadığı kaygıya ebeveynleri olarak saygı duyulması gerekmektedir. Kaygının bulaşıcı olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle, yetişkinlerin yaşadıkları kaygı ne kadar fazla ise, çocukların yaşadıkları da bu denli fazla olacaktır. Özellikle okul öncesi çocukların somut düşünme becerileri tam olarak gelişmediğinden, ebeveynlerini gözlemleyerek yaşanılan durumu yorumlamaktadırlar. Küçük yaş çocuklar için, somut bilgi vermek yerine yaşanılan durumu oyuncaklar üzerinden anlatabilirsiniz.

Hastalığa dair ne bildiğini ve ne öğrenmek istediğini sorarak, genelden özele doğru bir bilgi aktarımı yapabilirsiniz. Böylelikle öğrenmek istediğinin dışında bir bilgi aktarmamış ve zihninde yeni bir korku veya belirsizlik durumu oluşturmamış olunur. Sadece yaşanılan Covid-19 salgınını anlatmak yerine, virüslerin genel zararlarına dair bilgi verirken koronavirüsü hakkında bilgilendirme yapın. Konuşmayı, çocuğun kendini rahat ve güvende hissettiği alanda yapmanız ve konuşma sonrasında çocuğunuzun tepkilerini ve davranışlarını gözlemlemeniz önemlidir.
Evde sürekli haber kanallarının açık olmamasına dikkat edin. Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda koronavirüsü hakkında konuşmalarınıza, yüksek endişeli cümleler kurmaktan ve geleceğe dair yaşanabilecek felaketler hakkında konuşmaktan kaçının. Unutmayın ki, çocuğunuz yan odada dahi olsa kulağı sizde olacaktır. Sosyal medya kullanan çocuklar için, ebeveynler her okuduğu bilgiye inanmaması gerektiğini, çocukta endişe yaratan bir bilgi sahibi olduysa bunu sizinle paylaşması gerektiğini anlatın.

Fiziksel sağlık kadar ruhsal sağlığınızın da önemli olduğunu unutmayın. Bu süreçte çocuğunuzun davranışlarını, uyku düzeni, iştahını gözlemleyin. Farklılıklar çocuğun yaşadığı korkuyu dışa yansıtma şekli olabilir. Yetişkinler için ise, tek başınıza başa çıkamadığınız ruhsal çöküntü, oluşan takıntı, endişe haliniz var ise muhakkak profesyonel bir destek almanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344