Covid-19 Ağrılı Tiroit İltihabına Sebep oluyor

Ağrılı Tiroit İltihabı hakkında bilgilendirmede bulunan Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Esra Tutal, “Son dönemde ağrılı tiroit iltihabı (subakut tiroidit) Covid-19 dolayısıyla da ortaya çıkan bir hastalık olmaya başladı.

Covid-19 Ağrılı Tiroit İltihabına Sebep oluyor

Grip virüsü ve diğer virüslerin yanı sıra bu dönem çok sık karşılaştığımız koronavirüs enfeksiyonu bu hastalığa neden olabilmektedir. Hatta Covid-19’u belirtisiz geçirdikten sonra bile hastalarda ‘subakut tiroidit’ gelişebiliyor” uyarısında bulundu.
Subakut tiroidit nasıl başlar? Belirtileri nelerdir?
Subakut tiroidit, ağrılı tiroit bezi hastalıklarının en sık nedenidir. Genellikle viral bir üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç hafta sonra başlar. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalarda boyun ön bölgesinde tiroit bezinin olduğu bölgede kulağa vuran, yutkunmakla artan bir ağrı vardır. Ağrı çeneye, dişlere, kulaklara kadar yayılabilir. Dokunmakla boyun ön kısmında şiddetli ağrı ve hassasiyet vardır. Ağrı sağdan sola, soldan sağa ya da aynı tarafta farklı noktalara yer değiştirebilir. Ağrının yanı sıra yorgunluk, eklem ağrısı, kas ağrısı, hafif ateş gibi grip benzeri belirtiler de olur. Hastalarda genelde bademcik iltihabı ya da faranjit gibi bir hastalık olabileceği düşünülerek gereksiz antibiyotik kullanımı olabilmektedir. 
Covid-19 ağrılı tiroit iltihabını tetikliyor!
Son dönemde ağrılı tiroit iltihabı Covid-19 dolayısıyla da ortaya çıkan bir hastalık olmaya başladı. Grip virüsü ve diğer virüslerin yanı sıra bu dönem çok sık karşılaştığımız koronavirüs enfeksiyonu bu hastalığa neden olabilmektedir. Hatta Covid-19’u belirtisiz geçirdikten sonra bile hastalarda subakut tiroidit (ağrılı tiroit iltihabı) gelişebiliyor. Kişilerde boyun ön bölgede tiroit bezi kısmında yaşanan ve yutkunmayla artan bir ağrı olduğunda; özellikle çeneye vuran, dişleri sızlatan ağrı varsa mutlaka bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurulmalı, yanlış tedavinin önüne geçilmelidir.
Ağrılı tiroit iltihabının teşhisi nasıl olur?
Teşhis hastanın belirtileri, muayene bulguları, tiroit ultrasonu ve laboratuvar bulguları ile konulur.
Zamanında tedavi edilmediğinde nasıl sorunlara yol açabilir?
İyileşme sürecini uzatıp, kişinin günlük yaşam kalitesini belirgin azaltır. İş gücü kaybına yol açar. Ayrıca yeterli süre tedavi edilmeyen hastalarda bir süre sonra tekrarlayabilir. Uzun dönemde tiroit bezinde kalıcı harabiyete yol açabilir
Ağrılı tiroit iltihabında nasıl bir tedavi uygulanır? 
Hastalığın şiddetine göre anti-enflamatuar ilaçlar veya kortizon türevi ilaçlar kullanılır. Antibiyotik tedavisinin bu hastalıkta yeri yoktur.  
Covid-19 tiroit bezlerinde nasıl hasarlara yol açabilir?
COVİD 19 enfeksiyonu, otoimmun tiroidit (Haşimoto hastalığı) hastalığını tetikleyebilir, ayrıca enfeksiyon bittikten bir süre sonra subakut tiroidite (ağrılı tiroit iltihabı) yol açabilir 
Tiroit iltihabından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler? 
Bu hastalık genetik olarak yatkın kişilerde oluşmaktadır. Bu hastalık özelinde dikkat edilebilecek özel bir tedbir yok. Genel anlamda viral hastalıklardan korunma tedbirleri (el hijyeni, maske, sosyal mesafe vs.) önerilir. Hem mevsimsel gribin sık görüldüğü hem de koronavirüs pandemisinin devam ettiği bu günlerde belirtileri olan hastalarda subakut tirodit olasılığı akılda tutulmalıdır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344