banner341

Covid-19 ile mücadelede çocukların sağlığına dikkat edilmeli

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, koronavirüs ile müdacadele ederken günlerini evde geçiren çocukların sağlığının korunması ve bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi için yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Covid-19 ile mücadelede çocukların sağlığına dikkat edilmeli ABONE OL

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, çocuklarının sağlığını düşünen ebeveynlerin korkulu rüyası haline geldi.
Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, Covid-19 ile mücadele döneminde evde çocukların sağlığının korunması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

EVDE JİMNASTİK VE EGZERSİZ
Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, "Bu süreçte evde jimnastik ve egzersizleri gibi fiziksel aktivitelerin yapılması, mümkünse kalabalık olmayan ortamlarda doğa yürüyüşleri yapılarak güneş ışığından faydalanmak, uyku düzeninin kesinlikle bozulmaması, ekran başında geçirilen sürenin kısıtlanması ve zihinsel gelişimi destekleyecek oyunlar oynanmasıdır.
Bu dönemde Enfeksiyondan korunmada bir diğer önemli etmen de bebek ve çocukların beslenmesidir. Beslenme bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından da çok önemlidir. Bebekler için  Anne sütünün koruyucu bileşenlerinin genel olarak enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uygun kişisel korunma önlemleri alındıktan sonra covid (+) annenin bebeğini emzirebileceğini veya bebeğe sağılmış süt verilebileceğini bildirmektedir.
Çocuklarda sağlıklı ve dengeli beslenmek için ise Şeker içerikli ve katkı maddeli besinlerden uzak durmalıyız. Bol sıvı tüketmelerinin sağlanması.

DENGELİ BİR BESLENME
Haftada iki gün mevsim balığı, haftanın üç günü kırmızı et tüketmeye, yumurta, yoğurt, tahıllar, kuru bakliyatlar, sebzeler, meyvelerden dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmeliyiz. Haftada iki gün balık yemiyor, omega3 ten zengin (ceviz, chia tohumu, avokado, kendir tohumu semizotu. gibi) beslenmiyorsak omega 3 desteği ve eksikliği varsa d vitamini, çinko destekleri kullanmalıyız. Bağışıklık açısından bir diğer önem arz eden çocukluk çağı aşılamalarının pandemi döneminde hiçbir şekilde aksatılmamasıdır. Herkese sağlıklı huzurlu günler diliyorum" diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4