banner341

Covid-19'u çocuklar yetişkinlere göre daha hafif atlatıyor

Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Şimdiye kadar elde edilen veriler, çocukların (kronik hastalığı olanlar hariç) alt solunum yollarında corona virüsün tutunmasına sahip reseptörler daha az bulunduğu için corona virüsü yetişkinlere göre daha hafif semptomlarla atlattığı”dedi

Covid-19'u çocuklar yetişkinlere göre daha hafif atlatıyor ABONE OL

Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı  Dr. Yeşim Çınar Yakar, covit-19 salgının çocuklar üzerindeki etkisine dair bilgiler verdi. 

“ÇOCUKLARDA YAYGIN ATEŞ, YORGUNLUK  VE BAŞ AĞRISI GÖRÜNÜYOR”

 Çocukların Covid-19 salgın sürecinden üst solunum yollarından (burun, ağız ve boğazlar) ağırlıklı olarak etkilendiğini söyleyen Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar,” Bu nedenle alt solunum yollarına, yani akciğerlere erişmek ve yetişkin hastalarda gördüğümüz pnömoni(zatürre)  ve hayatı tehdit eden Sars bulguları onlarda sıklıkla rastlanılmıyor. Covid-19 pozitif olan 198 çocukta yapılan çalışmalarda %55’inde yorgunluk,%54’ünde baş ağrısı ve neredeyse yarısında ateş semptomları  görülmüş. Bununla birlikte boğaz ağrısı, vücutta deri döküntüleri ve ishal diğer sık görülen semptomlar arasında. Kısacası çocuklardaki en yaygın corona virüs semptomları ateş, yorgunluk  ve baş ağrısı” ifadelerini kullandı. 

MIS-C HASTALIĞINA DİKKAT 

 Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Corona virüsü sessiz veya çok hafif  geçiren çocuklarda  2-6 hafta sonrasında  MIS-C (multisystem inflamatuar sendrom) görülebilir. MIS-C hastanede yapılacak testler ile tanısı konularak hızlıca tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Covid-19 geçiren her çocukta oluşmaz ,hangi çocukta gelişeceğine dair başta genetik olmak üzere birçok bilinmeyen faktör var.Bilinen ise yatkınlığı olan çocuklarda  Covid 19’un MIS-C hastalığının  oluşmasındaki faktörleri tetiklediğidir.”dedi. 

MIS-C BELİRTİLERİ;

-24 saatten uzun süren dirençli ateş.

-deride döküntü ve morarma

-şiddetli karın ağrısı

-göğüs ağrısı

-kas ve eklem ağrısı

-gözlerde kızarıklık(konjoktivit)

-mukoza membranlarının tutulumu

-solunumsal sorunlar(hızlı soluma,nefes almada zorlanma)

-el ve ayak derisinde soyulmadır
 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366