Diş Sağlığı Hamilelikte Düşüğü Tetikliyor

Liv Hospital Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nden Dt.Şule Yeşil Koyun, “Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı ve Tedavisi” hakkında bilgilendirdi.

Diş Sağlığı Hamilelikte Düşüğü Tetikliyor ABONE OL

DİŞ HASTALIKLARI HAMİLELİKTE DÜŞÜK YAPMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Dt.Şule Yeşil Koyun,”Diş ve diş eti hastalıkları, hamilelikte düşük risk oranını 7 kat arttırır. Bu nedenle hamileler, ağız bakımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermelidir. Özellikle hamilelik döneminde hassasiyet gösteren bu durum karşısında kontroller kesinlikle yapılmalıdır.” dedi.
       Şule Yeşil Koyun,”Hamilelikte tükürükteki asit miktarı artmakta ve dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir. İlk aylarda görülebilen kusma sonrasında, annenin ağız hijyenine dikkat etmemesi de çürük riskini arttırmaktadır. Diş etlerinde sorunu olan anne adayları ağız bakımına dikkat etmezlerse, hormonal değişime bağlı olarak da diş eti sorunları artar. Ağız hijyenine dikkat edilmezse dişler üzerinde daha fazla bakteri birikir ve diş etlerinde şişlik, kızarıklığa ve kanamaya neden olur. Buna hamilelik gingivitisi denir. Hamilelik gingivitisi genellikle, hamileliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkar. “ diye konuştu.

“HER HAMİLELİK ANNEYE BİR DİŞ KAYBETTİRİR” DOĞRU BİR İNANÇ MIDIR?

Hamilelikte annenin diş kaybettiği inancına değinen Dt.Şule Yeşil Koyun, “Her hamilelik anneye bir diş kaybettirir” şeklinde bir inanç vardır. Bu yanlış bir inançtır. Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Gıdalarla yeterli kalsiyum alınamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz.  Hamilelikte diş tedavisi trimesterlere göre değerlendirilir. En uygun zaman ikinci üç aylık dönem yani 3-6 aylık dönemdir. İlk 3 ve son 3 aylık dönemlerde acil tedaviler dışında uygulama yapılmamalıdır.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4