banner303

Diyabet hastaları Ramazan Ayı'nda oruç tutabilir mi?

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr.Taner Kaya, "Diyabet (Şeker) hastaları Ramazan Ayı'nda oruç tutmak istiyorlarsa mutlaka takip oldukları hekimler tarafından değerlendirilmeleri gerekmektedir" dedi.

Diyabet hastaları Ramazan Ayı'nda oruç tutabilir mi? ABONE OL

Mübarek Ramazan Ayı'na kısa bir zaman kala uzmanlar beslenme konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr.Taner Kaya, insan vücudunun uzun bir süre susuz ve aç kaldığı için beslenme konusunda özellikle hastalığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gerekenler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 
Tip 2 şeker hastaları ise insülin kullanıyor veya Şeker hastalığının yanında ek bir hastalığı örneğin kalp damar hastalığı, kronik bronşit, hipertansiyon varsa oruç tutmamaları gerekmektedir diyen Çiftlik Şubesi Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr.Taner Kaya, "Diyabet (Şeker) hastaları eğer Ramazan ayında oruç tutmak istiyorlarsa mutlaka takip oldukları hekimleri tarafından değerlendirilmeleri gerekmektedir." dedi.


KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT
Şeker hastalığı günümüzde yaygınlığı giderek artmakta olan kronik bir hastalıktır. Şeker hastalığının tedavisinde dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi, egzersiz, ilaç veya insulin tedavisi yer almaktadır. Tip 1 ve Tip 2 şeker hastalığı dediğimiz 2 ana şeker hastalığı grubu vardır. Tip 1 şeker hastalığında vücutta insulin üretimi olmadığı için uzun süre aç kalmak ve insülinsiz yaşamak hayatı tehdit eder bir durum oluşturmaktadır. Tip 1 şeker hastaları tıbben oruç tutmaları sakıncalıdır. Tip 2 şeker hastası iseniz ve oruç tutmak istiyorsanız gerekli bilgi ve tavsiyeleri alabilmek için her zaman sizinle ilgilenen doktorlarınıza danışmanız gerekmektedir.
Tip 2 şeker hastaları ise insülin kullanıyor veya Şeker hastalığının yanında ek bir hastalığı örneğin kalp damar hastalığı, kronik bronşit, hipertansiyon varsa oruç tutmamaları gerekmektedir.  Şeker hastaları eğer Ramazan ayında oruç tutmak istiyorlarsa mutlaka takip oldukları hekimleri tarafından değerlendirilmeleri gerekmektedir. 

HAYATINIZI TEHLİKEYE SOKABİLİRSİNİZ
Uzun süre aç kalan bir insanda 8 saat sonra yediği yemekten aldığı enerji bitmekte ve artık vücudu kendi enerjisini kendi sağlamak zorunda kalmaktadır. Bu süreç içerisinde kan şekeri düşmesi ve sıvı kaybının oluşması şeker hastaları için kaçınılmazdır.  Hipoglisemi dediğimiz kan şekerinin düşmesi zihin bulanıklığı, baş dönmesi, sersemleme, kalp çarpıntısı, sinirlilik hali, baş ağrısı, açlık hissi, terleme ve güçsüzlük bulguları veren bir durumdur. Eğer hipoglisemi fark edilmez ve önlenemezse bilinç kaybı nöbet geçirme gibi hayatı tehlikeye sokan durumlarla karşılaşılabilir. Hipoglisemi durumlarına karşın yanınızda meyve suyu, kuru üzüm, şeker ya da şekerli bir gıda bulundurun.
Oruç süresinin dolması ile aç bir şekilde fazla yemek tüketimi de sonrasında şeker yükselmesine neden olmaktadır. Kontrolü bozulmuş bir şeker hastasının organları özellikle göz ve böbrekleri bu durumdan etkilenmektedir. 

DOKTORUNUZA MUTLAKA GÖRÜNÜN
Şeker hastaları eğer oruç tutuyorlarsa daha sık şeker ölçümü yapmalı ve şeker seviyesi 70 mg/dl altına inmiş veya 300mg/dl üzerine çıkmış ise orucunu bozup gıda alması veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlığı için gereklidir. Gün içerisinde şeker düşmesine karşı hastalar yanlarında kan şekerini yükseltebileceği gıdalar taşımaları gerekmektedir. Hatta bayılma olasılığına karşı kimlik kartı veya cüzdanlarında şeker hastası olduğuna dair bir kart bulundurmaları erken müdahaleye yardımcı olabilir. İftarda yenilecek yemek yüksek kalorili yağlı, kızartılmış ve rafine şeker ihtiva etmemelidir.  Ramazan ayında ifa edilen bir ibadette Teravih namazıdır. Vakit namazlarına göre daha uzun ve yorucu olan bu namazı ifa ederken de şeker hastalarının yanında su bulundurmaları gereklidir.
Ramazan süresince oruç tutmak kişisel bir karadır, fakat bu kararı almadan önce hekiminiz ile mutlaka görüşüp tavsiye ve desteğini almak gereklidir. Bu yüzden oruç tutmak isteyen diyabetik hastalar ramazan ayından önce tıbbi bir değerlendirmeden geçmeleri gerekmektedir." diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2017, 06:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner305

banner4