Eklem kireçlenmeleri ihmale gelmiyor

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, ​"Eklem kireçlenmelerinin ihmale gelmediğini, kalça ve diz bölgesinde yaşanan kireçlenmelerin tedavisi için cerrahi işlem gerektirebileceğini" söyledi.

Eklem kireçlenmeleri ihmale gelmiyor ABONE OL

Eklem kireçlenmesi nedir, nasıl oluşur, tedavisi nasıldır gibi sorulara yanıt veren Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, hayatımızı kolaylaştıran araç ve teknolojik aletlerin tüm vücudu olumsuz etkileyen hareketsizliğe neden olduğunu belirterek bu durumun kemik sistemini baştan aşağıya vurduğunu söyledi. 
Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, kişinin uzun süreli oturmasının, eklemlerde ve omurga sisteminde ciddi sorunlar oluşturabileceği uyarısında da bulunarak, günlük belirli periyotlarda eğzersiz yapılmasına dikkat çekti. 
Elmacıoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Eklem kireçlenmesi, eklem kıkırdağının yapısının bozulması, aşınması, incelmesi ve kaybına neden olan önemli bir sağlık sorunudur. 
Eklem kıkırdağının altındaki kemik dokusunda değişiklikler sonucu kemikte büyümeler ve eklem kenarında çıkıntılar da oluşur. 
Bu durum eklemlerin normal yapısını bozarak, eklem hareketlerinde kısıtlanmaya ve ağrıya neden olmaktadır. 
Hastalık genellikle yavaş ilerlesede, bazı durumlarda eklemin sınırlı bir bölgesini etkileyebildiği gibi bazen de eklemde şiddetli ve yaygın değişiklik olabilir.
Bu da özellikle kalça ve diz bölgesinde yaşanan kireçlenmelerin tedavisi içinde cerrahi işlem gerektirebilir. 

Bunun için de kişi mutlaka uzun süreli oturuşlardan kaçınmalı, kalça ve diz bölgesini kuvvetlendirici egzersizler yapmalı, bol bol su içmeli ve yürüyüş yapmalıdır. Bunlar kireçlendirmeyi geciktirir. Fakat yürüyüş ve egzersiz yapmayan ve de ailesinde bu sağlık sorunu olanlar eklem kireçlenmesine daha erken yaşlarda yakalanmaktadır." diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4