Ellerdeki titremeler hastalık nedeni olabilir!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "Ellerdeki titremeye neden olan sorunun tespit edilip mutlaka tedavi edilmelidir" dedi.

Ellerdeki titremeler hastalık nedeni olabilir! ABONE OL

Titreme vücuta istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir. Titremenin en sık ise

ellerde göründüğüne dikkat çeken Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "Ellerdeki titremeye neden olan sorunun tespit edilip mutlaka tedavi edilmelidir" diyerek uyardı.

ELLERDEKİ TİTREME NASIL OLUŞUR

El titremesine neden olan pek çok faktör olduğu söyleyen Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "En sık ellerde görülen titreme hemen hemen herkeste görülebilir. Fakat bu titreme bazı kişilerde değişik farklılıklar gösterebilir ve normalin dışına çıkabilir. Stres, yoğun sıvı alımı, açlık, yorgunluk, ani sinirlenme bu ve bunun gibi bir çok nedenler titremeyi fark edilir hale getirebilir. Bu sebepler ortadan kaybolunca kişi eski haline dönebilmektedir.

Fakat titremenin tipi, karakteri, şiddeti ve dağılımı mutlaka belirlenmelidir. Kan tahlilleri, beyin, omurilik ve sinir sitemine yönelik tetkikler yapılabilir. Özel yöntemlerle titreme analizleri yapılabilir. Altta yatan sebep saptandıktan sonra buna yönelik ilaç ve tedaviler önerilebilmektedir." dedi.

HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR

Beyin ve aşırı beyin aktivitelerinde oluşabilen el titremelerinin parkinson türevi hastalıkların habercisi olabileceğini de belirten Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "Günlük hayatımızda bir işe odaklandığınızda ellerinizde titremelerin arttığı görülür.

Bu iş genelde incelik isteyen işlerde olmaktadır. Sinirlerimiz beyinin bir yere aşırı odaklanmasından etkilenir ve el titremesi başlar. Aslında önemsenmeyen bu tür titremelerin altında ciddi sorunlar yatabilir.

Beyinin serebral bölümlerinde meydana gelen hasarlardan dolayı olabilen bu tür el titremesi yapılan işe yoğunlaştıkça veya yapılan işe yaklaşıldıkça artmaktadır. Bunun için el titremesi tedavisi için uzman bir doktora zamanında başvurmak büyük önem arz ediyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4