banner341

En çok görülen rahatsızlık kemik erimesi

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, kişinin osteoporoz yani kemik erimesi hastalığından önemsiz bir düşme sonucu kırık oluştuğunda, boy kısalmasında, kamburlaştığını fark edinceye kadar habersiz olabileceğini söyledi.

En çok görülen rahatsızlık kemik erimesi ABONE OL

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, vücuttaki kalsiyum ve D vitamini eksikliğinden oluşan osteoporoz yani kemik erimesi hastalığı hakkında önemli bilgiler vererek, kişinin bu durumu özellikle belli yaştan sonra takip etmesi gerektiğini söyledi.

KEMİK ERİMESİ NASIL OLUŞUR
Kemik dokusu kalsiyum, mineral ve protein kaynakları ile dolu gözenekli bir doku olduğunu belirten Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "Kemik dokusu canlı bir dokudur, insanın hayatı boyunca sürekli, bir miktar yıkım ve bir miktar yapım şeklinde dengeli bir süreç devam eder. Yaklaşık kişi 30 yaşına kadar yapım süreci yıkım sürecinden daha baskındır ve 30 yaşında kemik yapısının en sağlam olduğu düzeye varır. Bu yaştan sonra ise yavaş yavaş kemik kütlesinde azalma başlar. Bu anlamda azalmayla başlayan bu durum kemikte erime neden olmakta ve zayıflayan kemikler daha sonra kırılgan hale gelmektedir. Bu durum da en en çok kalça, el bileği ve omurgada olmak üzere düşmeler sonucunda kırılmalar meydana gelmektedir.

KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLAN FAKTÖRLER
Kemik erimesi risk faktörleri sizde bulunuyorsa kemik yoğunluğu ölçüm testi yapılır. Hastalığın erken dönemlerinde kırık oluşmadan kemik erimesini tespit etmenin ve tedaviye başlamanın en iyi yolu budur.
Kemik erimesine, kalsiyum ve D vitamininden eksik beslenmek; ince ve minyon yapıda olmak, kemik kalitesini azaltan ilaçlar kullanmak, romatizmal hastalığı bulunmak, spor yapmamak, fazla alkol tüketmek ve sigara neden olan etkenler arasında bulunmaktadır.
Kemik erimesine engel olmak için,  kalsiyum ve D vitamini besinler tüketilmeli, sigara ve alkol bırakılmalı, düzenli olarak spor yapılmalıdır. Şunu da unutmamak gerekirki, bunları yaparkende mutlaka bir uzman doktor desteği almanızı tavsiye ediyoruz" diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner345