banner341

En sık rastlanan kalp hastalıkları hangileridir?

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, kalp hastalıklarının insan hayatını tehdit eden hastalıklar listesinde ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, erken tanı ve tedavi ile birlikte kalp sağlığı korunabileceğini söyledi.

En sık rastlanan kalp hastalıkları hangileridir? ABONE OL

İnsanoğlunun ölüm nedenlerinin hemen hemen en başında kalp hastalıkları gelmektedir. Kalp vücudumuza kan pompalayan bir organdır. Koroner kalp damarları adı verilen damarlar, çalışması için kalbi beslemektedir. Koroner damarlarda, kalpten vücuda kan dağıtan ana aort damarlarda ve dallarında zaman içinde oluşan yağ plaklarına bağlı tıkanmaları sonucu ortaya çıkan hastalıklara kalp ve damar hastalıkları denilmektedir.

En sık rastlanan kalp hastalıkları hangileridir? sorusuna yanıt veren Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, "Koroner arter hastalıkları tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır.  Hastalık kendini göğüs ağrısı ya da doğrudan kalp krizi ile gösteriyor.

Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alan ve kanın geriye kaçmasını engelleyen mitral kapaklardaki sorunlar romatizmal, dejeneratif ve iskemik kapak hastalıkları olarak ortaya çıkabiliyor. Mitral kapak hastalıkları nefes darlığı ve çarpıntı ile kendini gösterebiliyor.

Aort darlığı ya da yetmezliğinde ise göğüs ağrısı, bayılma nöbetleri, nefes darlığı ve çarpıntı yakınmaları ile kendini belli eden aort kapak hastalıklarının görülme yaşı nedenine göre değişiyor.

Aort damarı, kalpten çıkıyor ve dört bölgeye ayrılarak vücuttaki birçok organa yan dal veriyor. Vücudun ana arteri olarak adlandırılan aort, tüm yan dalları besliyor. Bu damardaki genişlemeye de aort anevrizması deniyor. Eğer eşlik eden bir aort kapakçık sorunu da varsa hastalık kendini göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile gösteriyor. Hastalıklarını ve belirtilerini saydığımız bu kalp rahatsızlıklarında mutlaka ve mutlaka bir uzman doktor tarafından tanısı koyulması ve en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Bu yüzden kişi mutlaka belirli periyotlar halinde belirti göstermese bile hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir" diyerek uyarıda bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366