Gebeler Rutin Kontrollerini Aksatmamalı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak, koronavirüs ile mücadelede dikkat edilmesi gerekenler hakkında anne adaylarını bilgilendirdi.

Gebeler Rutin Kontrollerini Aksatmamalı ABONE OL

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak “Gebeliğin ilk ya da ikinci trimesterdaysanız, şeker yükleme haftası olan 24. haftadaysanız ya da detaylı ultrason haftasındaysanız mutlaka bütün muayenelerinize gelmeye devam etmelisiniz" dedi.

Koronavirüs salgını herkes gibi anne ve anne adaylarını da endişeye sevk ediyor. Ancak sanılanın aksine, gebelerin enfeksiyondan daha çok etkilendiğini gösteren somut bir araştırma henüz mevcut değil. Koronavirüs enfeksiyonunun gebeler üzerindeki etkileri hakkındaki bilgilerin çok kısıtlı olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak, şu önerilerde bulundu:
"Koronavirüs ile ilgili olarak gebelerde genel popülasyona göre artmış bir duyarlılık bildirilmemektedir. Bu virüs hasta bireylerden öksürme hapşırma ya da konuşma sırasında ortaya saçılan damlacıklarla veya yüzeylerden kişinin ağız, burun, göz mukozasına teması ile bulaşmaktadır. Enfeksiyonun en yaygın bulguları arasında öksürük, ateş yüksekliği ve nefes darlığı bulunmaktadır. Gebelerimiz bu enfeksiyonu orta hafif düzeyde geçirmektedir. Kısıtlı sayıda gebede ağır enfeksiyonlar bildirilmektedir. Bahsettiğim bulgulardan eğer sizlerde de mevcutsa maskenizi takıp hastaneye başvurmanızda fayda vardır.“

Erken gebelik kaybı bildirilmedi
Gebelerin rutin kontrollerine devam etmeleri gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Karamahmutoğlu Cavıldak, "Covid-19 enfeksiyonuna ilişkin düşük riski veya erken gebelik kaybı bildirilmemiştir. Yine aynı şekilde anne karnında bebeğe enfeksiyon geçişi henüz saptanmış bir bulgu olarak rapor edilmese de, geçebileceği riski göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca erken doğum riski bulunan son trimesterdeki gebelerin Covid-19 enfeksiyonuyla ilişkili mi olduğu yoksa iyatrojenik mi gerçekleştiği hakkında da detaylı bilgi bulunmamaktadır. Eğer ilk ya da ikinci trimesterdaysanız veya şeker yükleme haftası olan 24. haftadaysanız ya da detaylı ultrason haftasındaysanız muayenelerinize gelmeye devam etmelisiniz. Ancak ara dönemlerden birindeyseniz hekiminizle irtibata geçerek bir problem olduğunda da muayenenizi öne ya da ileriye erteleyebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

El hijyeni çok önemli
Gebeler için önerilerde de bulunan Op. Dr. Merve Karamahmutoğlu Cavıldak, "Önerilerimiz aslında diğer insanlardan  farklı değil. İlk olarak el hijyenimiz bizim için çok önemli. Bunun dışında ev halkının diğer üyeleriyle de araya mesafe koyulmalı. Dışarıdan gelen bireylerin sizin yanınıza gelmeden önce üstlerini değiştirmesinde, duşlarını almasında tabi ki fayda vardır. Havlu, mutfak eşyası gibi kişisel kullandığınız tüm eşyaları ayırmalısınız. Sosyal izolasyona dikkat etmeli, dışarıya çıkarken maske takmalısınız" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366