Gebelikte su kaybı göz ardı edilmemeli

Gebelikte sıvı tüketiminin önemli bir nokta olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Seher Sarı, gebelerin bebek sağlığı için su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Gebelikte su kaybı göz ardı edilmemeli

Suyun gebelik sırasında bebeğin besin kaynağı olan plasenta gelişimine önemli ölçüde destek olduğunu ifade eden Op. Dr. Seher Sarı, “İlerleyen dönemlerde amniotik kese (bebeğin su kesesi) için çok önemli bir destek oluyor. Bu yüzden gebelik sırasında dehidratasyondan kaçınmaya dikkat edilmesi gerekir. En yaygın bulgu vücut sıcaklığındaki artıştır. İhtiyacımız olan yeterli su tüketimi vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Gebelik sırasında yeterli sıvı alımı olmazsa vücut ısısı artmaya eğilimlidir. Yeterli sıvı tüketiminin en iyi göstergesi berrak idrar rengidir. Eğer idrar rengi koyu sarı ise bu durumda daha fazla su tüketilmesi gerekir. Gebelik sırasında dehidratasyon noral tüp defektleri, amnion sıvısında azalma, yetersiz emzirme hatta erken doğum gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu riskler bebekte yetersiz sıvı tüketimine bağlı doğumsal sakatlıklara da yol açabilir” diye konuştu. 
Gebelikte dehidratasyonu önlemek mümkün 
Gebelikte sıvı tüketiminin öneminin altını çizen Op. Dr. Seher Sarı, “Anahtar nokta, günde en azından 8-12 bardak su tüketimi olmakla birlikte sizin ve bebeğinizin yeterli sıvı almasını sağlayacak diğer basamaklar da vardır. Kafein içeren gıdalardan uzak durmak iyi bir seçenek olabilir çünkü kafein idrar çıkış miktarını artırıp dehidratasyonu ağırlaştırabilir. Dehidratasyondan kaçınmanın başka bir yolu da vücut sıcaklığını, terlemeyi artıran aşırı yorucu egzersizlerden uzak durmak veya sıcak havada dışarıda fazla vakit geçirmemektir. Güneş ışınlarının dik geldiği öğlen vakitlerinde sıcak maruziyetini azaltmak, olabildiğini hafif egzersizler yaparak su tüketimine dikkat etmek gerekir” diyerek sözlerini noktaladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344