Gerçekten Aç Mısınız?

Yeme bozukluklarının toplumda görülme sıklığı gün geçtikçe artmakta ve giderek daha ciddi bir sorun haline gelmektedir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt.Kübranur Ak yapılan çalışmaların bireylerin anksiyete, depresif duygu durumu, öfke ve diğer olumsuz duygular ile baş etmek için yemek yeme davranışı sergileyebileceklerini ortaya koyduğunu belirterek, önemli bilgiler paylaştı.

Gerçekten Aç Mısınız? ABONE OL

Olumsuz duygular ile baş etme amacıyla gerçekleştirilen bu yemek yeme durumunun "Duygusal Açlık" olarak adlandırıldığını belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt.Kübranur Ak  “ancak bu duygusal açlık durumunda duyguları bastırmak için bilinçsizce tüketilen besinler kilo verme çabalarınızı sabote etmekte ve bununla kalmayıp kilo almaya dahası bu depresyon sürecinin uzamasına sebep olmaktadır“ dedi. Dyt.Ak, konuya dair şu bilgileri verdi.

                Ne yazık ki, duygusal açlık sorunları gidermez. Genellikle gerçek duygusal meselenin yanında birde aşırı yemek tüketiminizden ötürü aşırı suçlu hissetmenize sebep olur.

                Peki ya gerçek bir fiziksel açlık durumu var ise? Bunu nasıl anlayabiliriz;

  • Duygusal açlık aniden ortaya çıkar, fiziksel açlık ise daha yavaş kendini belli eder.
  • Duygusal açlıkta vücut çikolata, makarna veya şeker gibi belirli sağlıksız gıdaları ister ve diğer gıdalardan memnun olmaz. Fiziksel olarak aç olduğunuzda ise sebze gibi sağlıklı besinler de dahil olmak üzere hemen hemen her şey iyi gelir.
  • Duygusal açlık, genellikle bilinçsizce yemeye yol açar.  Fiziksel açlıkta ise midenizin verdiği sinyallere tepki olarak yersiniz ve  tükettiklerinizin bilincindesinizdir.
  • Duygusal açlıkta, mide kapasiteniz dolduğunda halen memnun değilsinizdir. Kendinizi daha fazla yemek isterken bulursunuz. Fiziksel açlıkta ise mideniz dolduğunda kendinizi tatmin hissedersiniz.
  • Duygusal açlık midede değil düşüncelerinizdedir aslında. Kurtulamadığınız bir özlem gibi hissettirir ve sizi belirli  zevklere ve kokulara odaklar.

   Duygusal yemenin üstesinden gelmek için, kişinin en önce duygusal açlık ile fiziksel açlığı ayırt etmesi gerekmektedir ve sonraki süreçte aşağıda önerilen şekillerde duygusal kontrolünü sağlamaya çalışmalıdır.

Gerçek açlığı tanımlamayı öğrenin: Eğer ki yalnızca birkaç saat önce yemek yediyseniz ve mideniz de açlığa tepki olarak bir guruldama söz konusu değilse o an besin tüketmemelisinizdir.

Tetikleyicileri belirleyin:Bir yemek günlüğü tutun; yediğiniz  her şeyi, yemeden önce duygusal olarak neler hissettiğinizi ve yemek yedikten sonra neler hissettiğinizi not edin. Daha sonra, yemek yeme ihtiyacını doğuran duygularınızı tespit edin.

Yiyecekler dışında rahatlatıcı hobiler  bulun: Özellikle canı sıkıntısı hissettiğinizde yemek yemek yerine bir hobi bulun; bir film izlemeyi deneyin, müzik dinleyin, yürüyüş yapın veya arkadaşlarınızı ziyaret edin.

Sağlıksız gıdaları evden çıkarın: Evinizde abur cubur yiyeceklerin olmaması duygusal açlığın önüne geçmenize katkı sağlayacaktır. 

Akıllıca atıştırın: Aç hissettiğinizde sağlıksız gıdaları tüketmek yerine, bir parça meyve veya sebze atıştırın.

Dengeli bir diyet ile besin tüketin: Duygusal yemek tüketimi sonrasında kendinize kızmak ve üzülmek yerine bu duygusal açlıkla başa çıkmak için yeme ihtiyacına yol açan durumları tespit ederek dengeli bir beslenme düzeni kurmalısınız ve bu konuda uzman olan kişilerden destek almalısınız.

Sürekli birşeyler yeme isteğinizin sebebi, duygusal açlık durumunuz olabilir.

Sağlık ve mutluluk dolu günler sizlerle olsun.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4