Glokom Nedir? Erken Tanı ile Görme Kaybını Önlemek Mümkün

Glokom hastalığının, halk arasında “göz tansiyonu” olarak bilindiğini belirten Liv Hospital Samsun Göz Hastalıkları Kliniği’nden Op. Dr. Sibel Malazgirt, “Glokom sinsi bir hastalıktır ve tüm dünyada körlük nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Glokom Nedir? Erken Tanı ile Görme Kaybını Önlemek Mümkün

 Görme siniri hasarının geri dönüşümü olmadığı için görme kaybının düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. 40 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 2-2,5 arasındadır” dedi.

Liv Hospital Samsun Göz Hastalıkları Kliniği’nden Op. Dr. Sibel Malazgirt, 12 Mart Dünya Glokom Günü nedeniyle glokom hastalığı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

GÖRME SİNİRİNDE HASAR OLUŞTURUR
Glokom hastalığının, halk arasında “göz tansiyonu” olarak bilindiğini söyleyen Op. Dr. Sibel Malazgirt, “10-21 mmHg sınırlarında olan göz içi basıncının yükselmesi ile oluşan bir göz hastalığıdır. Göz içi basıncının yükselmesi ile görme sinirinde hasar oluşur ve görme alanında çevreden başlayarak içe, ortaya doğru ilerleyen daralma oluşur. Bu nedenle, glokomun en önemli özelliği görme azalmasının hasta tarafından fark edilememesidir. Glokom sinsi bir hastalıktır ve tüm dünyada körlük nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Görme siniri hasarının geri dönüşümü olmadığı için görme kaybının düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. 40 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 2-2,5 arasındadır” ifadelerini kullandı.
TEŞHİS GÖRME KAYBI OLUŞMADAN KOYULMALIDIR
Op. Dr. Sibel Malazgirt, “Glokomun tanısında göz tansiyonu ölçümü, göz muayenenizin önemli bir adımıdır. Kornea kalınlığı ölçümü, göz sinir başı muayenesi, optik koherens tomografi (OCT) ve görme alanı testi diğer tanı yöntemleri arasındadır. Ailede glokom öyküsü, ileri yaş, diyabet, migren, kortizonlu ilaçlar, sigara, kansızlık, ateroskleroz (damar sertliği) ve miyop riski arttıran faktörler olarak sayılabilir. Rutin göz muayenesi ile erken teşhis ile körlüğe kadar gidebilecek bir hastalığa dur diyebilme şansınız olacaktır” şeklinde konuştu.
GÖZ MUAYENENİZİ İHMAL ETMEYİN
Glokom hastalığının tedavi yollarına dikkat çeken Op. Dr. Sibel Malazgirt, “Tedavisi göz damlaları ile olur. Gerektiğinde ilaç verilebilir. Lazer tedavisi ile trabeküloplasti uygulanabilir. Cerrahi tedavi son çaredir. Rutin göz muayenenizi ihmal etmeyin. Erken teşhis göz kurtarır” diye konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344