Göbek fıtığı ihmale gelmez - Samsun Sağlık Haberleri

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, "Göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkan ve bir fındık yada portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir göbek fıtıkları tedavisi geciktirilmeyecek bir sağlık sorunudur" dedi.

Göbek fıtığı ihmale gelmez - Samsun Sağlık Haberleri

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, göbek fıtığı rahatsızlığı nedir? göbek fıtığının nedenleri, belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir? gibi soruların yanıtlarını vererek önemli bilgiler paylaştı.
Göbek fıtığı; göbek deliğinin etrafında oluşan dışarı çıkma halidir diyen Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, "Göbek Fıtığı, göbek deliğinin içerisinde ya da dış kısmında meydana gelen belirgin şişliktir. Göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve bir fındık yada portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Kadınlarda daha sık görülür ve en sık hamilelik sırasında hasta tarafından fark edilir. Hamilelik bitiminde bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolabilir. Gebeliğin sonlanmasına rağmen fıtık devam ediyorsa, tedavisi gerekir.

GÖBEK FITIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Göbeğin delik kısmında dışarı doğru çıkan bir et parçası görülür. Göbek fıtığı çevresinde ağrı, şişlik, göbek deliğinden gelen akıntı, baskı görülmektedir. Özellikle aşırı kilo, hamilelik, karında su toplanması gibi göbeğe baskı yapan durumları olan kişiler daha yatkındır. Göbeğin dışarı çıkan etin içeri itilmesi halinde girmiyorsa buna bağlı olarak, mide bulantısı ve kusma belirtileri varsa ve tuvalete çıkamama sorunu oluşuyorsa acil tedavi gerekmektedir.
Kendiliğinden geçmesi mümkün olan ancak geçmediği durumlarda tek tedavi seçeneği olan ameliyat, son derece kolay ve kısa sürede iyileşme gösteren bir tedavi yöntemidir. Korkmaya gerek kalmadın mutlaka doktorunuzdan destek isteyiniz" diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344