Göz kapağı düşüklüğü ciddi hastalıklara işaret edebilir

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, "Yüzde ilk dikkati çeken noktalardan biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın da belirtisi olabiliyor. " dedi.

Göz kapağı düşüklüğü ciddi hastalıklara işaret edebilir ABONE OL

Yüzde ilk dikkati çeken noktalardan biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın da belirtisi olabiliyor. Özellikle göz kapaklarındaki düşüklükler, estetik bir sorun gibi düşünülse de, bu durum zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Dilek Kasım Yücelgöz kapağı düşüklüğü ve alınması hakkında önemli bilgiler verdi.

Göz kapağı düşüklüğünün birçok nedeni olabilir

 

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, "Göz kapağının normalden daha düşük seviyede olması “pitoz” olarak adlandırılır. Hastalar çoğu zaman bu durumu kaşlarını kaldırarak veya başlarını geriye doğru iterek dengelemeye çalışırlar. Sorun bazen gözün tamamen kapanmasına bile neden olabilir. Göz kapağında ödem, enflamasyon, tümöral durumlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının travmatik nedenlerle ve yaşa bağlı olarak gevşemesi ile sarkması gibi pek çok durum gerçek nörolojik nedenlerle karışabilir." dedi.

Diyabet ve yüksek tansiyon göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir

Nöroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel sözlerine şöyle devam etti: "Göz kapağı düşüklüğüne yol açan nörolojik nedenler arasında;  göz kapağını kaldırmakla görevli sinirin diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak hasarlanması ya da kafa içindeki seyri sırasında oluşan basılar,  sinir-kas kavşağındaki birtakım patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen bazı kas hastalıkları sayılabilir.  Yine beyin sapı ve boyun omurilik bölgesi patolojileri, akciğer tümörleri göz kapağı düşüklüğüyle giden özel bir tabloya yol açabilirler."


Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2015, 06:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4