banner438

Gözlüklere Veda Etmek Elinizde

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Emrah Kan, “Toplumda en sık rastlanan göz rahatsızlıkları kırma kusurları olarakta bilinen miyop, hipermetrop ve astigmattır.

Gözlüklere Veda Etmek Elinizde

Kırma kusurlarının tedavisinde gözlük, kontakt lens ve lazer uygulanmaktadır” dedi.
Medicana Int. Samsun Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Emrah Kan, Excimer Lazer uygulama sürecine dair bilgi verdi. 
Kan, “Gözlük ve kontakt lenslerin kırma kusurlarının tedavisinde geniş bir kullanım alanı olsa da aktif yaşam içerisinde bazı zorluklarıda beraberinde getirmektedir. Bu nedenle gözlük ve kontakt lens tedavisine alternatif olarak geliştirilen lazer tedavisi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer tedavisindeki ana amaç gözlerdeki numara eksikliğini ya da fazlalığını kalıcı olarak düzeltmekten geçmektedir. Bu sebeple teknolojinin gelişmesine paralel olarak değişik lazer tedavi yöntemleri geliştirilmektedir” ifadelerini kullandı.
“GÖZDE İZ YA DA BELİRTİ BIRAKMAZ”
Doç Dr. Emrah Kan  kullanılan yöntemlere dair ; Bunların ilki PRK, lazer ya da notouch olarak bilinen yöntemdir. Bu tedavilerin arasında çok küçük farklılıklar olmasına rağmen ana fikir aynıdır. Gözümüzün kornea tabakasının en üstündeki epitel tabakası farklı şekilllerde kaldırılarak lazer tedavisi uygulanır. Kırma kusurları lazer ile düzeltildikten sonra gözümüzün daha kolay iyileşmesi için kontakt lens ile kapatılır. İlaç tedavisine başlanılır. Kornea yüzeyi iyileştikten sonra kontakt lens alınır. Operasyon damla anestezi ile yapılır. Kornea yüzeyi iyileştikten sonra kontakt lensleri alınır. İlk uygulamaya başlanan tedavi yöntemlerindendir. Günümüzde de uygun hastalara uygulanmaktadır. İyileşme süreci diğer yöntemlere göre daha uzundur. İlk günlerde yanma, batma ve sulanma şikayetleri daha fazladır. Yüksek numaralarda tercih edilmez. Korneası ince olan düşük numaralı hastalara uygulanan bir yöntemdir. İyileşme sonrası gözde herhangi bir iz ya da belirti bırakmaz. Günümüzde tedavi aralığı dar olsada uygun hastalarda 30 yıldan beri başarı ile uygulanmaktadır ”dedi. 

 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344