banner341

Grip doğru tedavi edilmeli!

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yusuf Şentürk; virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığı olan gribin doğru tedavi edilmediği takdirde orta kulak iltihabı, sinüzit gibi önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Grip doğru tedavi edilmeli! ABONE OL

Havanın bir soğuk bir sıcak geçmesi özellikle gribal enfeksiyonlara neden oluyor. Virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığı olan grip, doğru tedavi edilmediği takdirde önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.
Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yusuf Şentürk, grip hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Op.Dr. Yusuf Şentürk; “Grip çok bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle grip olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla hastalık herkese geçebilir. Hasta kişiler hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün öncesine ve hastalandıktan yedi gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırırlar. Bu durum kişinin gribe yakalandıklarını bilmeden bile virüsü bulaştırabileceği anlamına gelir.
Bu anlamda havaların ani değişikliği gribe davetiye çıkarıyor. Grip doğru tedavi edilmezse sinüzit, orta kulak iltihabı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.
Bu durum da grip hastalarıyla temastan kaçınılmalı ve Uzman Doktor gözetiminde tedavi olunması gerekmektedir. Hastalık öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayıldığı için özellikle kapalı ortamlarda grip olan bu kişilerden uzak durulmalı.
Burun kapalı olduğunda sinüsler boşalmadığından grip tedavisi daha zor olan sinüzit enfeksiyonuna dönüşebilir. Grip ayrıca östaki borusu tıkanıklığına da yol açarak orta kulak enfeksiyonlarına da dönüşebilir. Grip tedavisi sırasında bol sıvı alınmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, istirahat edilmeli ve sigara içilmemelidir.
Grip olmak istemiyorsanız el hijyeninize, uykunuza, giyinmenize ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. " diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4