Güner Armutlu: Hasta memnuniyeti her zaman önceliğimiz

Medicana Int. Samsun Hastanesi 26 Ekim Hasta Hakları Günü’nde hastanede tedavi süreci devam eden hastaları tek tek ziyaret etti.

Güner Armutlu: Hasta memnuniyeti her zaman önceliğimiz

Gerçekleşen ziyarette Medicana Int. Samsun Hastanesi Genel Müdürü Güner Armutlu hastalarla sohbet ederek şifa diledi. 
Medicana Int. Samsun Hastanesi Genel Müdürü Güner Armutlu, ” Medicana Sağlık Grubu olarak hasta memnuniyetini ve haklarını  her zaman birinci planda tutuyoruz. Hastalarımızı memnun ederek sağlık hizmetinden en iyi şekilde yararlanmaları için elimizden geleni yapan bir hastaneyiz. Önceliğimiz onlara şifa olup sağlıcakla hastanemizden taburcu etmek.  Tüm personellerimiz bu noktada hastalarımızın yanında.  Bugün amacımız hastalarımızı yerinde ziyaret ederek ihtiyaçlarını dinlemek ve desteğimizi hissettirmek. Bugünün amacını her gün kendimize amaç edinerek hasta memnuniyetimizi arttırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


HER ZAMAN DAHA İYİYİ HEDEFLİYORUZ
Armutlu, sağlık sektöründe dünyadaki tüm gelişmelerin yakından takip edildiğini söyleyerek,”  Bu gelişmeleri hastanemize entegre edebilmek adına tüm gayretimizi gösteriyoruz.  Bünyemize kattığımız yeni hekimlerimiz ve branşlarımızla hep daha iyiyi hedefliyoruz. Amacımız hasta memnuniyetimizi arttırmak . Güzel örnekleri hastanemize katmak bizim için büyük mutluluk. Tüm bu kazanımlarımızı bu hizmet anlayışı ile büyüyerek ve gelişerek geleceğe aktarmak istiyoruz “ ifadelerini kullandı. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4