Hemofili nedir, belirtileri nelerdir?

Hemofili, vücutta pıhtılaşmayı sağlayan maddelerin doğuştan itibaren olmadığı yada bozuk olduğu, ömür boyu süren kalıtımsal bir hastalıktır. VM Medical Park Samsun Hastanesi Erişkin Hematoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Özlem ŞAHİN BALÇIK hemofili hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Hemofili nedir, belirtileri nelerdir? ABONE OL

Hemofili nedir?

Kanın normal olarak pıhtılaşmadığı nadir olarak görülen bir kanama bozukluğudur. Özellikle yaralanma ve cerrahi müdahale sonrasında kanama uzun sürebilmektedir. Hemofili kalıtsal bir hastalıktır. Genetik olarak ebeveynlerden çocuklara aktarılmaktadır. Hemofili ile doğmuş kişilerin pıhtılaşma faktörleri az miktardadır, ya da yoktur. Hemofilinin en sık görülen 2 tipi vardır. Bunlar; Hemofili A, (pıhtılaşma faktör 8 eksikliği), Hemofili B (pıhtılaşma faktör 9 eksikliği)

Hemofilinin belirtileri nelerdir?

Vurma, çarpma, düşme ardından beklenmeyen özellikle eklem ve kas içerisinde kanamalar görülmektedir. Diş çekimi, cerrahi müdahalelerde, erkeklerde sünnet sonrasında uzamış kanamalar, bu hastalığı düşündürmektedir. 

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Hemofili, eksik olan pıhtılaşma faktörlerinin yerine konulması ile tedavi edilebilmektedir. 

Hemofili hastalığında sporun önemi nedir?

Hemofilide spor, kasların ve eklemlerin güçlenmesini sağlayarak kanama esnasında dayanıklılığı artırmaktadır. Ancak hemofili hastaları sporu, bir spor hekimi ya da bir hematolog gözetiminde yapmalıdır. Uygun olmayan spor yapıldığında kanama riski olabilir.  

Gen tedavisi hemofilide hangi aşamadadır?

Hemofilide gen tedavisi üzerine çalışmalar hala devam etmektedir. 

Hemofili hastalarının ilaç kullanırken doktorlarına danışmaları gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Özlem ŞAHİN BALÇIK, diş çekimi ya da cerrahi bir müdahale planlanması durumunda, doktorlarıyla görüşmeleri gerektiğini; herhangi bir kaza olduğunda ya da seyahat edecekleri zaman, yanlarına hastalık ile ilgili bilgilendirici bir not almalarının faydalı olabileceğini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4