banner367

Hemoroid ihmale gelmez!

Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi Kliniği’nden Op. Dr. Kadir Yıldırım “Hemoroid” hakkında bilgilendirdi.

Hemoroid ihmale gelmez! ABONE OL

Yıldırım, “Sık sık kabızlık yaşayan, düşük lifli gıdalarla beslenen, masa başında oturarak çalışanlar Hemoroid tehditi ile karşı karşıyasınız.Yaygın görülen bu rahatsızlık, her 4 kişiden 3'ünde yaşanmaktadır. İş ve sosyal hayatı yoğun olanlarda, orta yaş grubunda, hamilelerde ve hemen hemen her yaşta görülebilmektedir. Bu kadar sık görülen bir hastalıkta hastalarımızın tedavi olmamalarındaki en büyük neden utanma duygusudur. Muayene ettiğim ve işlem uyguladığım hastaların yaklaşık %80'ni 'Doktor bey buraya kadar geldim ancak muayene olmaya çok utanıyorum' ifadesini kullanıyor. Sırf bu nedenle bu hastalıkla yaşamaya katlanan yüzlerce hatta binlerce kişi var “ dedi.

ACABA KANSER MİYİM?

Dr. Kadir Yıldırım, “Dışkılama sırasında tuvalette taze kan görünce hastaların aklına gelen sorulardan biride “Ben kanser miyim?” olur. Hastalar, önce utanmaları nedeni ile hemoroidi ile yaşamaya devam ederken şikayetlerinin geçmemesi üzerine içlerini iyice kaplayan kanser korkusu onları sıkıştırır ve sonuçta hekime giderler” diye konuştu.

Hemoroid’in en sık nedeni kabızlık ve uzun süre tuvalette kalmak!

Hemoroid’in nedenlerine değinen Yıldırım, “Makat bölgesinde bulunan kan damarlarının baskı ,örselenme gibi nedenlerle genişlemesi, şişmesi  ve ele gelmesi durumu toplumda sıklıkla hemoroid (basur - mayasıl) hastalığı olarak bilinmektedir.Nedenlerin başında kabızlık, uzun süreli ıkınma ve tuvalette uzun zaman geçirilmesi gelir.Bunların yanısıra hamilelik, azalmış barsak hareketleri,aşırı alkol tüketimi,obezite-şişmanlık, genetik ve yaşlılık bu rahatsızlığın sebepleri arasında da gösterilebilir” dedi.

“Her Hemoroidi ameliyat etmiyoruz!”

Dr. Yıldırım, “Hemoroid tanısı için rektal muayene ve anoskopi yapılır. Eğer kanama varsa, rektoskopi yapılması önerilir. Elli yaş üstü bireyler için ise Kolonoskopi yapılması önerilmekte ve sadece Hemoroid bile kalın bağırsak kanserinin bir belirtisi olabileceği için, tümör olup olmadığı da kontrol edilir.

Erken evre Hemoroidlerinde bant ligasyonu, infrared lazer gibi ağrısız ve ofis şartlarında, hastanede yatmayı gerektirmeyen yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. İlerleyen evrelerle ameliyatın kaçınılmaz olduğu durumlarda da artık klasik cerrahi yerine ultrasonik dissektör, lazer, stapler hemoroidopeksi gibi gelişmiş teknolojiler kullanarak gerçekleştirilen operasyonlar tercih edilmektedir. Hemoroid oluşmasını engellemek ya da tekrarlamasını önlemek için Dr. Yıldırım'ın önerileri ise şöyle: Sağlıklı bir yaşam sürün, lifli gıdalardan zengin yiyecekleri tercih edin, sebze ve meyve ağırlıklı  beslenin, acılı-baharatlı gıdalar, domates ve turşu tüketiminden uzak durun, spor-egzersiz yapın, tuvalet hijyeninize ve alışkanlıklarınıza dikkat edin” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Uzun süreli oturarak ya da ayakta durarak çalışıyorsanız iki saatte bir mola verin. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4