banner341

Hepatit Virüsü Kansere Neden Olabilir

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

Hepatit Virüsü Kansere Neden Olabilir ABONE OL

Hepatit’in karaciğerin genelde virüslere bağlı olarak oluşan akut veya kronik enflamasyonu olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.
En sık Hepatit’e neden olan virüslerin alfabenin harfleri ile gösterilen Hepatit A, B, C, D ve E virüsleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu,  “Bu virüsler içinde özellikle Hepatit B, C ve D virüslerinin kronik hepatit, siroz ve kansere neden olmaları nedeniyle ayrı bir öneme sahiptirler” dedi. 
Dünyada 300 milyon kişi Hepatit hastası
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonuna sahip olduğu ve her yıl 1,5 milyon kişinin siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle vefat ettiği tahmin edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Yapılan çalışmalara göre Türkiye’de ise yaklaşık 3 milyon kronik Hepatit B enfeksiyonu ve yaklaşık 700 bin kronik Hepatit C enfeksiyonu hastası mevcuttur” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4