İnaktif covid-19 aşısı ne kadar koruyucu?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Covid-19 aşılarının koruyucu olup olmadığı hakkında bilgilendirmede bulundu.

İnaktif covid-19 aşısı ne kadar koruyucu?

Klinik çalışmalarda inaktif COVID-19 aşılarının hastalığa karşı koruyucu etkisinin yüksek olduğu gösterildiğini vurgulayan VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Türkiye'de koranavirüse karşı yapılan inaktif aşının koruyuculuğu yüzde 83.5 olarak hesaplandı. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak bulundu. Aşılamanın hızlandırılarak, yaygınlaşması ve yeterli sayıda kişinin aşılanması ile pandeminin etkisi kırılabilir” dedi.
“Aşılamadan sonra çalışanlarımızda Covid-19’a rastlanmadı”
VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde 900 sağlık çalışanının görev yaptığını kaydeden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Hastanemizde hamileliğinin ilk döneminde olanlar ve yakın zamanda Covid-19 geçirenler dışında tüm sağlık çalışanlarımız aşılandı. İki doz aşı yapılan sağlık çalışanlarında bir pilot çalışma ile antikor düzeyine baktık ve hepsinde değişik düzeylerde antikor geliştiğini saptadık. İkinci dozdan sonra bir ay süreyle takip ettiğimiz hiçbir sağlık çalışanında koranavirüs enfeksiyonu gelişmedi. Bu sevindirici bir gelişme” şeklinde konuştu. 
“Koruyucu önlemlere aşılama sonrasında devam etmeliyiz”
Vaka sayısının arttığı Samsun gibi Karadeniz illerinde, özellikle 3 “K”ya (kısa mesafe, kalabalık ve kapalı alanlardan uzak durmaya) dikkat edilmediğini gözlemlediklerini hatırlatan Prof. Dr. Leblebicioğlu, uyarılarını şöyle sıraladı;
“Ev ziyaretleri, nişan düğün, kına doğum günü kutlamaları gibi toplanmalar, taziyeler ve toplantılar virüsün bulaşmasını kolaylaştırıyor. Varyant virüsün daha hızlı bulaşabilmesi de hastalığın yayılımını hızlandırmaktadır. Covid aşılarının virüsün bulaşmasını engelleyip engellemediği tam olarak bilinmiyor. Bu konuda bilgiler netleşinceye kadar koruyucu önlemlere aşılamadan sonra da devam etmek gerekmektedir. Bu önlemler ise maske kullanmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyen kurallarına uymaktır.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344