banner341

İşitme Kaybına neden olan faktörlerin yarısı önlenebilir

İşitme Engelliler Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Liv Hospital Samsun Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Op. Dr. Yunus Karadavut, “Dünya Sağlık Örgütü, işitme kaybına yol açan faktörlerin yüzde 50′sinin önlenebilir olduğunu bildirmektedir” dedi.

İşitme Kaybına neden olan faktörlerin yarısı önlenebilir ABONE OL

Normal bir kişinin kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar olarak tanımlanan ‘engellilik’, farklı nedenlere bağlı olarak zihinsel, görme, işitme ve konuşma, ortopedik ve süreğen engelli olmak üzere 5 temel başlıktan oluşuyor. 
Engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve hayatlarına kolay şekilde devam ettirebilmelerini sağlamanın önemine vurgu yapan Liv Hospital Samsun Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yunus Karadavut, ülkemizde 2005 yılında kabul edilen 5378 sayılı engelliler hakkında kanun ile engelli bireylerin hakları anayasal düzende koruma altına alındığını hatırlatarak “Dünyada engelliliğe dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla bazı günler ve haftalar belirlenmiştir. Dünya İşitme Engelliler Federasyonu tarafından Eylül ayının son haftası olarak belirlenen Dünya İşitme Engelliler Haftası, 19-25 Eylül tarihleri arasında ülkemizde de kutlanmaktadır. Aslında ana tema farkındalıktır. İşitme engelli vatandaşlarımız açısından farkındalık oluşturmakla birlikte, işitme sağlığı yerinde olan vatandaşlarımızın da işitme sağlığını korumalarına dikkat çekmek amaçlanmaktadır” diye konuştu.
İşitme kaybı sonradan da yaşanabilir

İşitme kayıplarının büyük bir çoğunluğu doğuştan gibi görünse de sonradan gelişen işitme kayıpları da önemli oranda görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Yunus Karadavut, “İşitme kayıpları kulağın bir veya daha çok yerinin hasarıyla çeşitli nedenlerden oluşmaktadır. Ebeveynler arasında akrabalık olması, ailede çocukluk döneminde başlayan kalıtsal işitme kaybı olması, annenin hamileyken kullandığı bazı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar, doğum kilosunun düşük olması, ateşli hastalık geçirmesi ve bebeğe verilen bazı ilaçlar doğuştan işitme kaybına neden olabilmektedir. Enfeksiyonlar, travma, sistemik hastalıklar, tümöral nedenler, yaşlanma ve benzeri birçok sebep de sonradan edinilen işitme kaybı sebebi olabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü işitme kaybına yol açan faktörlerin yüzde 50′sinin önlenebilir olduğunu bildirmektedir” dedi.

Aşırı gürültülü ortamlardan kaçının
İşitme kayıplarının mutlaka Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı hekimler tarafından teşhis edilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Yunus Karadavut, “Önleyici tedbirler olarak çocukların yeni doğan döneminde işitme taramalarından geçmesi, kızamık, menenjit, kabakulak ve kızamıkçık aşılarını olması, özellikle ototoksik (iç kulağa zarar verici) özellikte ilaç kullanırken seçici davranılması, orta kulak iltihabı için etkin tedavilerin yapılması, aşırı gürültülü ortamlardan kaçınılması önerilmektedir. İşitme kaybını erken dönemde belirlemek amacıyla ülkemizde yeni doğan işitme taraması ve erken yaş işitme taraması yapılmaktadır. Aileler ve bireyler herhangi bir dönemde bebeklerinde veya kendilerinde işitme kaybından şüphelenirlerse en kısa zamanda bir uzmana başvurmalıdır" şeklinde açıklamada bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4