İşitme kaybında erken teşhis çok önemlidir

Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe, "Her hastalıkta olduğu gibi çocuklarda ortaya çıkan işitme kaybında erken teşhis çok önemlidir" dedi.

İşitme kaybında erken teşhis çok önemlidir ABONE OL

Okul çağındaki çocuklarda daha sık görülen ve ailelerin "Çocuğum beni duymuyor, sorduğum sorulara ilgisiz cevaplar veriyor, son zamanlarda televizyonu çok daha yakından izlemeye başladı." gibi şikayetlerin kulakta oluşan sağlık sorunu olabileceğine dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe , "Anne ve babalar tatil döneminde sağlıkları açısından çocuklarını daha yakından takip etme fırsatı da buldular. Özellikle Kulak Burun Boğaz şikayetlerinin sıkça rastlandığı bu dönemlerde okul çağındaki çocuklarda daha sık görülen ve ailelerin "Çocuğum beni duymuyor, sorduğum sorulara ilgisiz cevaplar veriyor, son zamanlarda televizyonu çok daha yakından izlemeye başladı." gibi soruların yanıtları da işitme duyumuz kulakta yaşanan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğunuz seslere uygun şekilde yanıt vermiyorsa dikkat edilmeli, çünkü gibi durumlar işitme kaybı belirtisi olabilir. Bazen, yalnızca tek kulaktaki işitme kaybı dahil olmak üzere, işitme kaybının hafif formlarını saptamak zor olur.

BU BELİRTİLERE DİKKAT
Hafif işitme kayıplarının dahi çocuğun işitme yoluyla öğrenme kabiliyetini olumsuz etkileyebileceğini unutmamak önemlidir. Olası işitme kaybının en önemli belirtisi konuşma ve dil gelişiminde gecikmedir. Özellikle birkaç bozucu etken varsa, görüş alanı dışında konuşan kişileri fark etmeme, Gürültü seviyesinden bağımsız olarak adının söylendiğini fark ettiğinde korkmuş veya şaşırmış bakış, Ses düzeyi ailenin diğer üyelerinin duyabileceği yükseklikteyken televizyona yakın oturma, Televizyon veya müzik setinin sesini makul olmayan yüksek düzeylere çıkarma, Telefondaki konuşmalara yanıt vermeme ve/veya sürekli kulak değiştirme, Yoğun, yüksek seslere tepki vermeme gibi durumlar çocuğun normal işitmiyor olabileceğine ilişkin önemli belirtilerdendir.
Her hastalıkta olduğu gibi çocuklarda gelişen işitme kaybında da erken teşhis çok önemli rol oynamaktadır. Az önce saydığımız şikayetler varsa uzman bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4