banner341

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Op.Dr. Burak Tatar'dan Yumurtalık Kanseri Uyarısı

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Op.Dr. Burak Tatar'dan Yumurtalık Kanseri Uyarısı.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Op.Dr. Burak Tatar'dan Yumurtalık Kanseri Uyarısı ABONE OL

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoru Op.Dr. Burak Tatar, "Kadınlarda görülen kanserlerin %4’ünü oluşturan yumurtalık kanseri, her yaşta görülme ihtimali söz konusudur. Kadınların hastalığın belirtilerine dikkat etmesi gerekmektedir" dedi.
Tedavisi oldukça zor olan yumurtalık kanserinin büyük dezavantajı, hastalık teşhis edildiğinde çok ilerlemiş durumda olur ve bu yüzden tedavi süreci de zorlu olur. Bu anlamda kadınların oldukça dikkat etmesi ve düzenli olarak muayene olması gerekmektedir.  Yumurtalık hastalığı, kadınlarda görülen en şanssız ve en çok neden olan jinekolojik hastalığı türüdür. Genellikle orta yaşların sonunda olan kadınlarda görülmektedir. 
YUMURTALIK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Özellikle menopoz öncesi kadınlar dikkat etmesi gerekmektedir. Hastalığın ileri safhalarında ise karında ele gelen kitle, aşağı doğru basınç hissi, karında sıvı birikmesi, karın şişliği, çevredeki organlara bası yapmasına bağlı olarak idrar ve bağırsak şikayetleri görülür. İştahın gitmesi, mide, bağırsak hastalıklar, artan idrara çıkma ihtiyacı, kasıkta dolgunluk veya ağrı, Uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı. gibi durumları da dikkate alınması gerekmektedir. 
HER KİST KANSER ANLAMINA GELMEZ
Yumurtalıklardaki her kist kanser anlamına gelmez. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen kistlerin çoğu basit ve zararsız kistlerdir. Zamanla kendi kendine kaybolan bu kistler hastalığı riski taşımaz. 
Kanserlerin tümünde olduğu yumurtalık kanserinde de erken teşhis tedavi süreci için oldukça önemlidir. Yumurtalık kanserinin erken teşhisi için düzenli jinekolojk muayene oldukça önemlidir. Muayene sırasında ultrasonda görülen kitleler erken müdahale şansı vererek, hastalığın tedavi edilmesine ciddi katkılar sağladığını unutmamak gerekmektedir. Eğer bahsedilen belirtiler ile ilgili şüphe duyuluyorsa, en kısa sürede uzman bir Jinokolojik Onkolojik Doktoruna başvurulması gerekmektedir. " diyerek sözlerine son verdi.

Jin. Op. Dr. Burak TATAR
İLETİŞİM:
0531 265 8732

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4