banner341

Kalp hastaları soğuk havalara dikkat etmeli

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, soğuk havaların, kalp sağlığını tehdit ettiğini, önlemler alınmadığı takdirde ciddi kalp hastalıklarına yol açtığını belirti.

Kalp hastaları soğuk havalara dikkat etmeli ABONE OL

Soğuk havalar kalp rahatsızlığı olanları olumsuz yönde etkiliyor. Kalp rahatsızlığı olanlarda grip, sağlıklı insanlara oranla daha fazla etkiliyor. Bu anlamda kalp hastalığı bulunanların soğuk havalarda dikkatli olması gerekiyor.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uz.Dr.Oğuzhan Yücel, kalp hastalarının soğuk havaya karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Uz.Dr.Oğuzhan Yücel, "Soğuk havalar vücut ısısındaki ani değişimler kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.  Kalp krizi gibi ciddi sonuçlara neden olabilecek kalp rahatsızlıkları soğuk havalarda daha sık görülüyor. Kalp hastalarının soğuk havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda vakit geçirirken kendilerini koruyucu önlemler almaları kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. Kışın özellikle yaşlılarda ve kalp hastalarında akciğer enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Soğuğa maruz kalan kalp hastalarında önemsiz görünen bir gribal enfeksiyon, akciğerleri etkileyecek önemli bir soruna dönüşebilir. Bu sebeple kronik kalp hastaları soğuk ortamlardan uzak durmalı ve kışın dışarıda çok az vakit geçirmelidir. 

Kalp kapak hastaları, kalp yetmezliği hastaları, koroner arter hastaları ve bypass olan hastalar soğuk havalarda evde vakit geçirmelerini tavsiye ediyor, aksi durum da mutlaka bir uzman doktora başvurması gerekmektedir"  diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366