banner341

Kanser hastaları Covid 19 aşısı yaptırabilir mi?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Yasemin Kemal, kanser hastaları ve Covid-19 aşısı hakkında bilgi verdi.

Kanser hastaları Covid 19 aşısı yaptırabilir mi? ABONE OL

Kanser hastalarının aşılardan fayda gördüğünün kanıtlandığını söyleyen Doç. Dr. Yasemin Kemal, “Eskiden bazı kanser hastalarının bağışıklık yanıtı oluşturamayacağına inanılıyordu. Ama gerek grip (influenza) aşısı gerekse zatürre (pnömokok) aşısı kanser hastalarında uzun yıllardır etkili olarak kullanılan aşılar oldu” dedi.
Aşı türü önemli
Doç. Dr. Yasemin Kemal, aşı türünün önemli olduğunu ifade ederek “İnsanlarda klinik çalışmaları devam eden 61 Covid-19 aşı çalışması bulunmakta ve 17’sinde test son aşamalara gelmiş durumdadır. Zayıflatılmış canlı virüs aşıları, özellikle hızla ilerleyen hastalığı olanlarda veya kemoterapi görenlerde enfeksiyona neden olabileceği için kanser hastaları için önerilmemektedir. Hem Pfizer-BioNTech hem de Moderna Covid-19 aşıları mRNA tipindedir. Aslında genetik veya mRNA aşılarında kullanılan teknoloji, başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildi ve çalışmalar, hastaların bu tür aşı ile kanserle ilişkili proteinlere karşı bağışıklık tepkileri oluşturabileceğini gösterdi. Fakat sonradan bu teknoloji Covid-19 aşı geliştirilmesinde kullanıldı. Ancak henüz bu aşıların kanser hastalarındaki etkisi, dozlaması ve güvenirliğini bilinmiyor; çünkü ne Pfizer-BioNTech ne de Moderna'nın erken verileri kanser hastalarını ele almıyor” şeklinde konuştu.
Kanser hastaları öncelikli aşılanması gereken grup mu?
Doç. Dr. Yasemin Kemal, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ülkemizde büyük oranda kullanılması beklenen Çin aşısı ise inaktif (ölü) aşıdır. Bu aşının da henüz faz-3 sonuçları yayınlanmadı ve ne kadar etkili olduğu konusunda bilgi sınırlı. Fakat diğer inaktif aşılarda olduğu gibi etkili ve güvenilir olduğu düşünülmektedir. Etkisi kanıtlanıp kullanılmaya başlandığında biz de uygun hastalarımıza bu aşıyı önereceğiz. Bazı kanser hastalarının Covid-19 enfeksiyonunda risk altında olduğunu gösteren birçok çalışma mevcut. Özellikle de akciğer kanseri hastalarında bu riski daha fazla. Bu sebeple Covid-19 aşısı için öncelikli hastalar yaş ve yandaş hastalıklar da göz önüne alınarak belirlenmelidir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4