Kanser Teşhisinde 'PET-BT' ile Tam İsabet!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nükleer Tıp Kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, kanser teşhisinde son dönemde yüksek doğrulukla tanı imkanı sağlayan ‘PET- BT’ hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kanser Teşhisinde 'PET-BT' ile Tam İsabet! ABONE OL

PET görüntülemesi, kanser hastalıklarının ve yayılmalarının (metastazlarının) erken dönemde yüksek doğrulukla teşhisini sağlayan önemli bir yöntem olarak öne çıkıyor. Son dönemde PET tetkikleriyle ilgili hasta yararına önemli gelişmeler olduğunu aktaran VM Medical Park Samsun Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, tıp teknolojisinde yakın zamandaki en önemli buluşlardan birisinin kanser teşhisinde tam isabet sağlayan PET- BT olduğunu söyledi.  

Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, “PET- BT sadece kanser tanısında değil, hastanın tedaviye verdiği cevap değerlendirmesinde ve takiplerinde de en güvenilir yöntemdir. Kanser hastasının tedaviye yanıtı yeterli değilse, daha etkin tedavi yöntemlerine yardımcı olan bir yöntemdir” dedi.

Şehir dışından gelen hasta sonucunu aynı gün alabiliyor
PET- BT hazırlığı hakkında da bilgilendirmede bulunan Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, hastaların en az 5 saatlik aç olmasının ideal bir PET çalışması için yeterli olduğunu vurgulayarak “Gelen hastaların kan şekerleri ölçülüp teşhis için kullanılacak ilaçlar damar yolu ile verilmektedir. Şeker hastalığı olan hastalarımızın randevu alırken görevlileri uyarmaları önemlidir. Çekim süresi yaklaşık 20 dakika olup, kontrol sonrası hastalarımız bölümden ayrılabilmektedir. Şehir dışından merkezimize gelip PET çekimini yaptıran hastalarımıza aynı gün içerisinde sonuçları verilmektedir” şeklinde konuştu. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4