Kıl dönmesi nedir, Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, özellikle erkeklerin kabusu olan kıl dönmesini ciddiye almayıp, utanıp doktora gitmeyenlere uyarıda bulunarak, bu sağlık problemi tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi.

Kıl dönmesi nedir, Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır? ABONE OL

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, Kıl dönmesi nedir, Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır? gibi sorunların cevaplarını verdi.

ERKEK, KADIN FARKETMİYOR

Op. Dr. Sedat Ocak, "Kıl dönmesi özellikle erkeklerin kabusu diye baksakta kadınlarda da görülmektedir. Anüs bölgesi, kuyruk sokumu, koltuk altı, kasıktaki kıl köklerinin iltihaplanması kıl dönmesine neden olur.

İçi kıl dolu bir kist diye tabir ettiğimiz bu sağlık sorununda kistin patlaması sonucu apse meydana gelebilir. Kıl dönmesi zamanında müdahale edilmediği takdirde de apse ilerleyerek diğer kıl köklerini içine alır ve cilt altı yağ dokusuna doğru ilerleyip yayılabilir bu da şişlik, sertlik, akıntı, kan gelmesi ve ağrı gibi şikâyetlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde sıkça görülürsede kadınlarda da oluşmaktadır.

GEÇ KALMAYIN BİR UZMANA BAŞVURUN

İnsanlar apse problemi olana kadar bu hastalığın farkına varamıyor. Ya da utanma problemi nedeniyle doktordan uzak duruyor. Aslında kişi dikkatli davransa kıl dönmesi ilk aşamadan itibaren kolayca anlaşılır. İlk zamanlarda çok ciddi şikayetleri olmaz fakat ilerleyen dönemlerde akıntı, ağrı ve kötü koku gibi hayatı zorlaştıran sağlık sorunları

ortaya çıkabilmektedir.

Bu sorun ile karşı karşıya kaldığınızda ilk yapmanız gereken utanma problemini bir kenara bırakarak bir genel cerrahi uzmanına  gözükmemiz gerekmektedir.

İlaçla geçmeyen yada ilerlemiş kıl dönmeleri için mutlaka cerrahi tedavi şarttır. Bunu "Lazer Proktoloji Uygulamaları ile Anorektal

Cerrahi ve Hemoroid Tedavi" Merkezimizde başarıyla gerçekleştiriyoruz.

Fistül, hemoroid (basur), pilonidal sinüs ve kıl dönmesi gibi sağlık sorunlarının tedavisinde hata, büyük başarı imkanı ile hastalarımıza kısa süre içinde iyileşmeleri ve iş hayatına dönmelerini sağlıyoruz." diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4