banner341

Kişisel Temizliğin Yanında Yüzey Temizliği de Önemli!

Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç Dr. Erdal Seren, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de can kayıplarına yol açan koronavirüs için uyarılarda bulunarak, "Virüs bakırda 4, kartonda 24 saat, plastikte ise 3 gün yaşayabiliyor!" hijyen konusuna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kişisel Temizliğin Yanında Yüzey Temizliği de Önemli! ABONE OL

Virüs bakırda 4, kartonda 24 saat, plastikte ise 3 gün yaşayabiliyor!
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülerek can kaybına koy acan COVİD-19 Koronavüris konusunda Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç Dr. Erdal Seren, hijyene dikkat çekti. Virüsün bakırda 4, kartonda 24 saat, plastikte ise 3 gün yaşayabildiğine dikkat çeken Seren, kişisel temizliğin yanında yüzey temizliğine de dikkat çekti.

YÜZEY TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ
Uzman Doç Dr. Erdal Seren, "Damlacık ile birlikte havada 3 saat kada canlı kalabilmektedir. Bakırda 4 saat, kartonda 24 saat, plastikte ve paslanmaz çelikte 2 ila 3 gün canlı kalabiliyor. Plastik yüzeylerde, özellikle gündelik yaşantımızda çok sık kullandığımız plastik su şişelerinin kullanımında yüzey temizliği  oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Paslanmaz çelik tencere kaşık, çatal gibi ürünlerde temizlik ve hijyen oldukça önemli ayrıca masa yüzeylerinde de bu söz konusu virüs, 2-3 gün aktif olarak kalabilmektedir. Bu nedenle masalarımızın temizlenmesi oldukça önemli.

CEP TELEFONLARINA DİKKAT
Ellerimizi yıkamak en büyük etken. Aramızdaki mesafenin 1 metre kalması ve havalandırma gibi etenler elbette önemli bununla birlikte  yüzey temizliği ve kullandığımız eşyaların da bu virüsleri canlı tutabileceğini bilirsek bu konuda alacağımız tedbirlerde de farkındalık sağlayacaktır. Ayrıca cep telefonları kılıfları gibi, özellikle deri kaplı kılıflarda daha uzun süreli yaşayabilmektedir. araba kullanırken temas ettiğimiz noktalarda, koltuklarda yapılacak temizlik oldukça önem arz etmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4