Kolonoskopiden Değil Kanserden Korkun!

Çoğu kişinin korkulu rüyası olan kolonoskopi başta bağırsak kanseri olmak üzere birçok hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biridir.

Kolonoskopiden Değil Kanserden Korkun! ABONE OL

VM Medical Park Samsun Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nden Uzm. Dr.Özgür Ecemiş  ve Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu, kalın bağırsak ve rektumun incelendiği endoskopik bir işlem olan kolonoskopi   hakkında bilgi verdiler.

Erken Tanı İçin 5 Yılda Bir Yaptırılmalı!

 Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu, “Herhangi bir şikayetiniz olmasada, yaşınız 50'nin üzerindeyse kalın bağırsak kanserinin erken tanısının önlenmesi için her 5 yılda bir kolonoskopi yaptırılması gerekir. Kolonoskopi ile poliplerin bulunup çıkartılmasıyla poliplere bağlı kalın bağırsak kanseri oluşumu önlenebilmektedir”diye konuştu.

Bu Belirtileri Olanlar Dikkat!

Uzm. Dr. Özgür Ecemiş ise,   “Dışkı değişikliği olan hastalar mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır. Hastalar genellikle  hemoroid ve çatlağım var diye düşünerek oyalanırlar. Dışkısında gizli kan pozitifliği saptanan  hastanın; anne, baba ve kardeşlerinde kolon kanseri ve polip öyküsü olan kişiler,büyük abdest değişikliği, kronik sebebi bilinmeyen ishali olanlar, şişkinlik, gaz ve kabızlık sorunu, ayrıca nedeni açıklanmayan kilo kaybı, sebebi bulunmayan tedavi ile geçmeyen karın ağrısı 
 

Gazeteniz Olsun

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4