Liv Hospital Bilgilendiriyor INFLUENZA Tehlikesi Nedir !

Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı Kliniği’nden Uzm. Dr. Gülfer Akça “İnfluenza” hakkında bilgilendirdi.

Liv Hospital Bilgilendiriyor INFLUENZA Tehlikesi Nedir ! ABONE OL

Akça, “İnfluenza solunum yolu enfeksiyonları dünyanın en yaygın enfeksiyonları arasındadır. İnfluenza (grip) ani başlayan ateşli bir solunum yolu hastalığı yapan ve İnfluenza virüslerinin etken olduğu viral bir hastalıktır. Sağlıklı çocuklarda genellikle hastalık kendini sınırlar. Ancak özellikle iki yaş altı çocuklarda ciddi yaşamı tehdit edebilmektedir” dedi.

INFLUENZA EN SIK 2 YAŞ ALTINDA GÖRÜLÜYOR
Dr. Gülfer Akça, “İnfluenza nedeniyle hastaneye yatış oranı en sık iki yaş altında, özellikle altı ay altı çocuklarda fazla olması hastalığın ciddiyetini gözler önüne serer. İnfluenza enfeksiyonu kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşır ancak bulaşmada yüzeylerin rolü büyüktür. Temas ile geçiş olabilmektedir. İki üç günlük kuluçka döneminden sonra aniden başlar. Klinik bulgular değişken olup sıklıkla ani gelişen ateş öksürük ve boğaz ağrısı ile seyretmektedir” diye konuştu.

YÜKSEK ATEŞ, ÖKSÜRÜ, BURUN AKINTISI SIK BELİRTİLER
İnfluenza belirtilerinden bahseden Uzm. Dr. Gülfer Akça, “Çocuklarda erişkinlere göre daha yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, boğazda yanma sıklıkla görülebilmektedir. Bu şikayetler gereksiz antibiyotik kullanımına neden olmaktadır. Mevsim itibariyle yoğun influenza salgınının yaşandığı bu dönemde kalabalık ortamlardan kaçınmak el hijyenine önem vermek gerekir yukarda belirttiğimiz şikayetler oluşur ise mutlaka uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4