Liv Hospital'dan Yaz Hamilelerine Kritik Uyarı!

Yaz mevsiminin en fazla kendini gösterdiği şu günlerde, hepimiz güneşin yakıcı etkisine karşı kendimizi korumak ve ferahlatmak için uğraşırken, hamileler hem aldıkları fazla kilolarla hem de gebeliğin etkisinde hormonlara bağlı artan sıcaklık hissi ile mücadele ediyor.

Liv Hospital'dan Yaz Hamilelerine Kritik Uyarı!

Yaz mevsimi ve hamilelik hakkında bilgilendirmede bulunan Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Şeyma Yöney, “Aşırı sıcak havalar terlemeyi de beraberinde getirir, bu durum vücutta su ve mineral kaybına neden olur. Hamilelikte ortaya çıkan baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğünün en sık sebeplerinden biri, kaybedilen sıvının yerine konmamasıdır. Dolaşımda yeterli sıvı olmaması rahimde kasılmalara hatta düşük ve erken doğum gibi istemediğimiz sonuçlara dahi sebep olabildiği için hafife alınmamalıdır” dedi. 
Tatile gitmeden hekime gidin
Risklere maruz kalmamak, hamileliği tadını çıkardığınız keyifli bir dönem haline getirmek için bazı uyarılarda bulunan Op. Dr. Şeyma Yöney, aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi halinde güneşin etkisiyle daha fazla salgılanan endorfin mutluluk hormonlarının bebeğe olumlu yönde tesirinin olduğu güzel bir yaz geçirmenin mümkün olduğunu söyledi. İşte yaz hamileleri için 4 önemli uyarı: 
1. Günde en az 2- 3 litre su tüketin. Ayrıca günde 1 şişe maden suyu da hem sizi rahatlatacak hem de kaybedilen minerali dengeli bir şekilde yerine koyacaktır.
2. İnce ve pamuklu giysiler tercih edin. Pamuklu ve cilde nefes aldıran giysiler, terlemenizi ve sıvı kaybını azaltmanın yanı sıra, pişik ve mantar gibi dermatolojik problemler yaşamanızı da engelleyecektir.
3. Cildinizi güneşten koruyun; yaz aylarında oluşan güneş lekeleri hamilelerde ışığa hassasiyetle birlikte daha belirgin ortaya çıkabilir. Bunu engellemek için, güneşin dik ışınlarla tesir ettiği öğle vakitlerinde dışarı çıkmamak, şapka ve şemsiye kullanmak, güneş koruyucusu sürmeyi ihmal etmemek önemlidir.
4. Tatile gidecekseniz öncesinde mutlaka hekiminize başvurun, bebeğinizin sağlık durumunu, tatildeki mesafe ve aktivitelerle ilgili size özel bir sakınca olup olmayacağını öğrenin. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4