banner438

Liv Hospital Samsun'dan Otizm Günü Etkinliği

Liv Hospital Samsun ailesi 2 Nisan Dünya Otizm Günü’nde “Otizm Farkındalığı İçin Boya” etkinliği düzenledi.

Liv Hospital Samsun'dan Otizm Günü Etkinliği

Tüm doktor ve personeline “Otizm hastalık değil, farklılıktır” yazılı tişört ve boya hediye eden Liv Hospital Samsun yönetimi, tişört boyama etkinliği düzenledi. Boyadıkları tişörtleri Dünya Otizm Günü’nde giyen Liv doktor ve yöneticileri renkli görüntüler sergiledi. Aynı zamanda Tohum Otizm Vakfı’nın Otizme Kırmızı Işık Yak şeklinde başlattığı 2022 Otizm Farkındalık Hareketi doğrultusunda, tüm yöneticiler kırmızı kıyafetlerle fotoğraf çekilerek #otizmekırmızıışıkyak hashtagi ile paylaşımlarda bulundu ve kampanyayı destekledi.
BU BELİRTİLER VARSA UZMANA BAŞVURUN
Otizm tedavisinde erken teşhis ve tedavi çok önemli olduğuna dikkat çeken Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatri Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, özellikle 6 aydan sonra bebeğin onunla konuşan kişinin yüzüne bakmaması, sese sesli cevap vermemesi, ismi ile çağırılınca bakmaması, göz temasının az olması, karşılıklı gülümsemenin az olması, gevşek bir çocuk olması, tuhaf el hareketleri, tuhaf duruş biçimi, beslenmede seçicilik, aşırı pasif ve sessiz veya aşırı huzursuz olması belirtilerinden bir ikisinin görülmesi halinde bebekte otizm gelişme ihtimalinin olduğundan söz edebileceğini söyledi.
“BİZE DÜŞEN OTİZME DİKKAT ÇEKMEK”
Bebeklerinde bu durumlardan biri veya birkaçının görülmesi halinde mutlaka bir çocuk psikiyatrisi hekimi tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edildi. Her yıl, Otizm Farkındalık Ayı olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bizlere düşen görev ise bugün farkındalık yaratmak ve otizme dikkat çekmek. Liv ailesi olarak Otizm’in farkındayız ve otizme kırmızı ışık yakıyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344