banner341

Meningokok ve Menenjit Aşıları için Gecikmeyin!

Beyin zarı ve beyin omurilik sıvısının iltihabı olarak bilinen Menenjit hastalığına sebep olan üç bakteri olduğuna işaret eden Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Erdal Irmak, “Bunlardan en sık rastlanan Haemophilus influenzae tıp b’ye (Hib) karşı 2006 yılından beri, Pnömokok’e karşı ise 2008 yılından beri ücretsiz olarak devlet tarafından aşı yapılmaktadır.

Meningokok ve Menenjit Aşıları için Gecikmeyin! ABONE OL

Ancak 3. tip bakteri türü olan ve çoklu organ yetmezliğine yol açabilen meningokok menenjitine karşı da bağışıklık sağlanması için özel aşı yaptırılması gereklidir” dedi. 

Meningokok enfeksiyonunun basit bir grip gibi başlayıp hızlı bir şekilde ağızda ve deride döküntüler, kanamalarla seyrederek beyin zarı iltihabı ve meningokoksemi ile çoklu organ yetmezliği tablosuyla sonuçlanan agresif bir enfeksiyon olduğunu ifade eden Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Erdal Irmak, “Hastalığa özgü bulgular ortaya çıktığında genelde geç kalınmış olunur. Hastalığın korkutucu yanı sıklığı değil, kliniğin şiddetidir. En iyi şartlarda tedaviye rağmen yüksek ölüm oranları, yaşayan kişilerde de nörolojik bozukluklar, uzuv kayıpları ve işitme bozuklukları gibi önemli sekeller görülebilir” diye konuştu.
İnsandan insana bulaşabilir
Meningokokun insandan insana bulaşma ile yayıldığına dikkat çeken Uzm. Dr. Erdal Irmak, “Yakın temas ve ortak eşya kullanımı, hapşırık ve öksürükle yayılan damlacıklar hastalığın bulaşma sıklığını artırır. İlkbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artar. Yaşam boyunca en sık 2 ay-2 yaş arası, 13 -20 yaş arası ve 65 yaş üstünde görülür. Bakteri insan nüfusunun yaklaşık yüzde 10’nun boğazında taşınmaktadır. Özellikle küçük çocuklar, öğrenciler ve askerler gibi kalabalık ortamlarda yaşayanlar, hacılar gibi hem kalabalık ortamda bulunan hem de riskli bölgelere seyahat edenler, kompleman eksikliği olanlar, asplenikler ve immun yetmezliği olanlar bakteriyi hastalardan veya bu taşıyıcılardan alarak ağır hastalık geçirebilirler” dedi.
Aşılanma ile kontrol altına alınabilir
Beyin zarı ve beyin omurilik sıvısının iltihabı olarak bilinen Menenjit hastalığına sebep olan üç bakteri olduğuna işaret eden Uzm. Dr. Erdal Irmak, “Bunlardan en sık rastlanan Haemophilus influenzae tıp b’ye (Hib) karşı 2006 yılından beri, Pnömokok’e karşı ise 2008 yılından beri ücretsiz olarak devlet tarafından aşı yapılmaktadır. Ancak 3. tip bakteri türü olan ve çoklu organ yetmezliğine yol açabilen meningokok menenjitine karşı da bağışıklık sağlanması için özel aşı yaptırılması gereklidir” dedi.
Meningokokun sahra altı Afrikası, tropikal ülkeler, Orta Doğu, Orta Asya bölgelerinde yaygın olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Erdal Irmak, “Ulaşım ve iletişim çağının yüksek olduğu bir dönemde ve dünyanın kavşak noktası olan Türkiye’miz de bu bölgelerden insanların sıklıkla gelip geçtiği ve artık içimizde yaşadığı bir coğrafyadır. Çocuklarımız şimdiki gibi evlerinde kalmayacak belki de değişen dünya konjonktüründe dünyanın farklı yerlerini gezip görüp orda yaşayabileceklerdir. Ülkemizde 2018 yılı için 58 vaka raporlanmıştır. Ulusal veya bireysel aşılanmalar ile sıklığı kontrol altına alınmaya çalışılan, insanlar arasında temasla beraber yayılan bu hastalığın korkutucu ve ağır seyreden yüzüyle hiçbir yavrumuzun karşılaşmamasını diliyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4