Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi'nde Hasta Kabulüne başlayan Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, branşı ile ilgili olarak hangi hastalıklara baktığı konusunda bilgiler verdi.

Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, "Unutkanlık, kafa karışıklığı, baş ağrısı, görme bozuklukları, baş dönmesi, denge kaybı, uyku bozuklukları ve duygu farklılıkları, yürüme güçlüğü, ayakta duramama, kas ve koordinasyon problemleri, bayılma, nöbet geçirme, nedensiz düşme, ellerde titreme, vücutta ağrı gibi şikayetler var ise ilk önce bir nöroloğa başvurmak gereklidir." dedi.

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi'nde Hasta Kabulüne başlayan Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, branşı ile ilgili olarak hangi hastalıklara baktığı konusunda bilgiler verdi.

Nöroloji Nedir?

Beyin,  Merkezi Sinir Sistemi,Omurilik ve çevresel sinir sisteminin bozukluklarını inceleyen Tıp dalıdır.

Nörolojik Hastalıklarda Tanı Nasıl Konulur?

Hastanın Nörolojik muayenesi uzman Doktor tarafından yapıldıktan sonra , hastanın şikayeti ve bulgularına göre tetkikler istenir. Bu tetkikler rutin kan tetkikleri olabileceği gibi EEG, EMG,MR ,CT ,SPECT ,PET gibi ileri tetkiklerde olabilir.

Nörolojinin Baktığı Hastalıklar

Migren, kronik baş ağrısı, gerilim ve küme ağrıları gibi baş ağrıları,

- Epilepsi veya sara gibi hastalıkların neden olduğu her türlü nöbet türü,

- Damar tıkanıklığı ve kanama anomalilerinden kaynaklanan felç, beyin- damar rahatsızlıkları veya inmeler,

- Alzheimer ve başka bunamalar, beyin suyu basıncı çoğalması bunamaları, vitamin ve hormon eksikliğine bağlı bunamalar gibi unutkanlıklar,

- Multiple Skleroz ve beynin başka yangısal rahatsızlıkları,

- Kas rahatsızlıkları

- Baş dönmesi,

- Beyin enfeksiyonu,

- Omurilik rahatsızlıkları,

- Yüz felci,

- Sinir sıkışması,

- Uyku ile alakalı bozukluklar,

- Ani ve şiddetli olan ağrılar,

- Hareket bozuklukları,

- Boyun, bel fıtığı ve ağrısı,

- İstemsiz hareketler,

Bu tip sağlık problemi olanlar ya da aile öyküsünde bu hastalıkları bulunan kişilerin mutlaka bir Nöroloji uzmanına başvurmaları büyük önem arz etmektedir” Diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344