Polikistik Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Polikistik böbrek hastalığı(PKBH)genetik geçiş ile aktarılan büyük çoğunluğu otozomal dominant olarak tanılan genetik bir hastalıktır.

Polikistik Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Hayatın ilk yıllarından  itibaren görülmeye başlayabilen ama genellikle 15-20 yaşlarında her iki böbrekte kistlerin oluşmaya başlamasıyla kendini gösteren  bir hastalıktır şeklinde bilgi veren VM Medical Park Samsun Hastanesi Nefroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. İsmail Özer,polikistik böbrek hastalığı ile ilgili“Ayrıca karaciğer ve pankreas gibi organlarda  da kistler oluşabilmektedir.Yaşla birlikte kistlerin sayısı ve boyutları artarak normal böbrek dokusuna zarar vermekte,hastalık ilerledikçe böbrek yetmezliği gelişmekte vakaların çoğunda hipertansiyon da eşlik etmeye başlamaktadır.“dedi. Uzm. Dr. İsmail Özer,konuya dair şu bilgileri verdi;
                        POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Böbrek kistleri  yüzde 95 vakada 30 yaşına kadar ortaya çıkmaktadır.30 yaşından sonra hastalığın ortaya çıkması çok nadirdir sadece vakaların  yüzde 5 kadarı 30 yaşından sonra ortaya çıkabilmektedir. Şikayet olarak  yanlarda  ağrı,sık görülen idrar yolu enfeksiyonları,idrarda kanama ,böbreklerde taş oluşumu ve hipertansiyon gibi semptom ve bulgular ile göstermektedir.Yaş ilerledikçe genellikle 45-50 yaşlarından itibaren böbrek fonksiyonları bozulmaya ve üre yükselmeye başlar ki biz buna kronik böbrek yetmezliği demekteyiz.Fakat uygun tedavi ve takip ile diyalize girmeden yaşamlarını sürdürebilmektedirler.Bu belirtilerden biri yada bir kaçı yaşanmadıkça tanı koymak tamamen rastlantıdır.
                      POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Tanı konulduktan sonra hastaların düzenli olarak nefroloji uzmanının takibine girmeleri ve tedavi olmaları gerekmektedir. Aksi durumda hipertansiyon ve böbrek yetmezliği gibi durumların ilerlemesi mümkün olabilir. Mevcut durumun daha kötüye gitmesine yol açacak komplikasyonların önüne erken tedavi ile geçilebilir. Son yıllarda umut verici, kistlerin büyümesini durduran dolayısıyla  hastalığın ilerlemesini engelleyen ilaçlar geliştirildi. Bazı ülkelerde kullanılan bu ilaçlar 2018 yılında ülkemizde de kullanılmaya başlanılacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4