Reflü'de gıda seçimin önemi

Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Fatma Cömert, mide içindeki asidin yemek borusuna kaçarak tahrişe ve buna bağlı şikayetlere yol açan reflü hastalığında gıda seçiminin önemli olduğunu söyledi.

Reflü'de gıda seçimin önemi

Mide içindeki asidin yemek borusuna kaçarak tahrişe ve buna bağlı şikayetlere yol açan hastalığa reflü adı verildiğini dile getiren Büyük Anadolu Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Fatma Cömert, "Reflü'nün en önemli belirtisi, karın üst kısmı veya göğüs bölgesinde oluşan ve giderek artan yanma hissidir. Fakat bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir, farklı zamanlarda yada hiç bir belirti göstermeden ilerleyebilir.
Reflü hastalığı tedavi edilmediğinde, kalp krizini taklit eden şiddetli göğüs ağrısı, yemek borusu kanserine dönüşebilecek farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir, ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
Bu anlamda reflü hastaları mutlaka gıda seçimine dikkat etmesi gerekmektedir.
Az yağlı veya yağsız süt, narenciye dışındaki meyve suları, kafein ve nane içermeyen içecekler tüketmeli, yağlı hamur işlerinden uzak durmalıdır.
Tüm reflü belirtilerini engelleyecek bir diyet bulunmasa da, kişiye dokunan yiyecekler tespit edilmeli ona göre beslenme yolu izlemelidir.
Buna göre gerekli tedavi ve gıda çizelgesi için hasta mutlaka uzman bir doktor tarafından takip edilmedir." diyerek sözlerine son verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4