Risk Almayın, Tedbir Alın

Erken tanı konulduğunda rahim ağzı kanserinin tedavi ile tam olarak iyileşmesinin mümkün olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Arif Kökçü, konuya dair şu bilgileri verdi.

Risk Almayın, Tedbir Alın ABONE OL

RAHİM AĞZI KANSERİNDE RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Erken cinsel yaşam, birden fazla eş, sigara, siyah ırk, çok doğum, düşük sosyo-ekonomik durum.

RAHİM AĞZI HANGİ BELİRTİLERİ VERİYOR?

Vajinal kanama (özellikle ara kanamalar), cinsel ilişki sonrası kanama, anormal vajinal akıntılar, pelvis (kasık) ağrıları.

RAHİM AĞZI KANSERİNİN SEBEBİ NEDİR?

Rahim ağzı (serviks) kanseri Human Papilloma Virüslerinin (HPV) neden olduğu bir kanserdir. Ancak HPV ile enfekte olanların çok azında kanser gelişir. Oysa bu enfeksiyonu geçirenlerin % 90’ında, virüs 1-2 yıl içerisinde vücutta immun sistem tarafından elimine edilir ve bulaşma riski yoktur.

HPV VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

HPV virüsü kadın veya erkeğe cinsel temasla geçer. Ayrıca cinsel bölgelere diğer cilt bölgelerinin veya ağızın temasıyla da bulaşabilir. Havuz veya deniz suları, veya kirli havlularla bulaştığı gösterilmemiştir.p

RAHİM AĞZI KANSER TARAMASINA NE ZAMAN BAŞLANIR?

21 yaşında başlanır. 21-29 yaş arası kadınlarda 3 yılda bir smear testi ve muayene ile tarama yapılır. 30 yaşından itibaren ise hem smear hem de HPV testi ile birlikte tarama yapılır, bu şekilde 5 yıl aralıklarla 65 yaşına kadar taramaya devam edilir. Tek başına HPV ile tarama yapılamaz.

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN NASIL KORUNULUR?

Korunma HPV aşısı ile olur.

AŞI HANGİ YAŞ GRUBUNDA ÖNERİLMEKTEDİR?

Aşılanma için hedef kitle olarak 11-12 yaş kız grubu belirtilmiştir. Aynı yaşlarda erkek çocuklarına da yapılabilir. Yapılmamışsa HPV aşısı şuan 13-26 yaş arası çocuklara ve kadınlara önerilmektedir. Tercihen ilk cinsel temastan önce yapılmalıdır. Yapılmamışsa HPV aşısı 13-21 yaş arası erkeklere de yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4