Saçların Dökülme Nedenleri Nelerdirİ?

Covid-19 enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların yan etkileri nedeniyle enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesinin görülebileceğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, “Yapılan bilimsel çalışmalarda Covid-19 enfeksiyonu sonrası geç dönemde inatçı öksürük, nefes darlığı, halsizlik, koku ve tat almada bozukluk ve ciddi saç dökülmesi görülebileceğini ortaya koydu” dedi.

Saçların Dökülme Nedenleri Nelerdirİ?

Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmak saçları döker mi’ sorusunun ünlü Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun koronavirüs tedavisinden sonra saçlarının döküldüğünü açıklamasıyla gündeme geldiğini söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, Covid sonrası saç dökülmesi hakkında uyarılarda bulundu.
Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, “Yapılan bilimsel çalışmalar da Covid-19 enfeksiyonu sonrası geç dönemde inatçı öksürük, nefes darlığı, halsizlik, koku ve tat almada bozukluk ve ciddi saç dökülmesi görülebileceğini ortaya koydu” şeklinde konuştu.
GÖZLE GÖRÜLÜR BİR AZALMA VARSA İHMAL EDİLMEMELİ

Bir saç telinin büyümesinin yaşam boyunca anagen (büyüme), katagen (duraklama) ve telogen (dinlenme) evresi olmak üzere döngü halinde devam ettiğini ifade eden Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, “Günde yaklaşık olarak 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Eğer günlük kayıp bu sayıyı geçerek kronik bir hal alırsa 6 ayın sonunda saç hacminde gözle görülür ve anlamlı derecede azalma ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

STRES VE ENFEKSİYONLAR DÖKÜLMEYİ TETİKLİYOR

Saç dökülmesini tetikleyen birçok nedenin olduğunu ve bu yüzden saç dökülmesinin tek başına Covid-19 belirtileri arasında sayılamayacağının altını çizen Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, şu bilgileri paylaştı:
“Vücudumuzun maruz kaldığı her türlü stres, enfeksiyon, travma, ateşli hastalıklar, ağır diyet, bazı ilaçlar, doğum sonrası veya hormonal olarak menopoz döneminde, tiroit ve şeker hastalığı, demir, çinko, biotin eksikliği gibi mineral ve vitamin eksikliklerinde, böbrek üstü bezle ilgili sorunlar, yumurtalık kistleri saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle saç kaybı yaşayan hastaların koronavirüs hastası mıyım diye endişe duymasını gerektirecek bir kanıt bulunmamaktadır. Covid-19 enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların yan etkileri nedeniyle enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilmektedir. Covid-19 sürecinde saçlar yaygın diffüz (telogen effluvium) veya erkeksi tipte (androjenk alopesi), saç kıran şeklinde parça parça dökülme (alopesi areata) ve saçlarda grimsi renk değişikliklerinde artışlar bildirilmektedir.”

CİDDİ BİR KOZMETİK KAYGI NEDENİ OLABİLİR
Covid-19 hastalığını özellikle ağır geçirenlerde ne yazık ki saç dökülme süresinin uzayabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, “Saçların toparlanıp yeniden çıkması 8-9. ayı bulabilmektedir. Bu dönemde amaç saç dökülme sürecinin mümkün olduğunca kısaltılarak yeni saçların çıkmasını ve saçların eski sağlıklı haline kavuşmasını sağlamaktır. Hem kadın ve hem erkeklerde saç dökülmesi ciddi bir kozmetik kaygı nedenidir. Dolayısıyla saç dökülmesi problemi yaşayan herkesin süreç uzamadan dermatoloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Biz dermatoloji uzmanları olarak hasta saç dökülmesi sorunu ile başvurduğunda gerek muayene ile gerekirse kan tahlili, bazen de saçlı deriden alınan biyopsi ile kesin tanıyı koyabilmekteyiz. Tanı sonrasında kişiye uygun ilaç, takviye edici gıdalar, kişiye özel yapma ilaçlar (majistral) veya çeşitli amino asit ve vitaminler içeren kokteyller (mesoterapi) veya PRP (platelet rich plasma) tedavileriyle kaybedilen saçların geri getirilmesini amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

SAÇ BÜYÜMESİNİ KOLAYLAŞTIRMAK MÜNKÜN
Hastalık döneminden sonra saçlarımızın eski haline daha kolay dönebilmesi için zengin beslenmenin önemine de değinen Uzm. Dr. Enkhjargal Losol, “Protein, demir, biotin, çinko, Omega-3 yağ asidi, D vitamini ve minerallerden zengin besinler tüketilmelidir. Özellikle tercih edilecek besinler balık gibi deniz ürünleri, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, badem gibi kuruyemişler, yumurta ve yoğurt gibi süt ürünleri ve günde 2 porsiyon meyvedir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı hayat kurtarır felsefesinden yola çıkarak saç kaybı ile ilgili her hangi sorununuz olduğunda vakit kaybetmeden mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344