banner341

Sağlıklı bir adım atın sigarayı bırakın!

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. M. Atakan Canbulat, Dünya nüfusunun büyük bir bölümünün sağlığını tehdit eden sigara kullanımına karşı uyarıda bulundu.

Sağlıklı bir adım atın sigarayı bırakın! ABONE OL

Büyük Anadolu Hastaneleri  İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. M. Atakan Canbulat, Dünya Sigarayı Bırakma gününde dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan Sigara konusunda uyarılarda bulundu. 
Uzmanı Dr. M. Atakan Canbulat, "Bağımlı duruma gelen sigara tüketiminden kurtulabilmenin öncelikli yolu kişinin bireysel çabalarından geçmektedir. Bununla birlikte kişinin sağlık kurumlarından destek alması söz konusu bağımlılığın bırakılmasında oldukça önemli bir etkendir. 
Dünya üzerinde her yıl 4 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 100 bin insan sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. 

SİGARAYI BIRAKMANIN YOLLARI
Öncelikli olarak bir anketle sigara bağımlılığını ölçerek sigara bırakmak isteyen hastaya yaklaşıyoruz.Yapılan araştırmalarda büyük bir oranda sigaranın ilk kullanımının 18 yaş altında olduğu belirtilmektedir. Asıl amaç sigaraya hiç başlatmamak olmalı.  Oldukça sarsıcı rakamlara ulaşan sigara bağımlılığı ilaç ve psikolojik desteğin bir arada sağlandığı tedavi yöntemi ile önüne geçilebilmektedir. 
Sigaranın bırakılabilmesi adına kişinin aşağıda belirtilen yöntemleri uygulaması fayda sağlayacaktır. Egzersizler yapmak, yürüyüş yapmak, sinemaya gitmek , isteğe bağlı hobiler, özellikle el tiryakileri için tesbih ya da kalem çevirmek gibi zihni farklı şekilde meşgul olmasını sağlamak etkili olacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4