Sağlık'ta Ortak Kullanım Protokolü imzalandı!

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ortak kullanılması amacına yönelik olmak üzere, Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl arasında bir protokol imzalandı.

Sağlık'ta Ortak Kullanım Protokolü imzalandı! ABONE OL

Samsun Valisi İbrahim Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, ‘Bilindiği gibi son yıllarda ülkemizde sağlık alanında çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hatta sağlık alanındaki atılımlar, gelişmiş batı ülkeleri için dahi örnek teşkil etmektedir. Hasta bakım, teşhis ve tedavi hizmetlerindeki gelişmelerin yanı sıra özellikle eğitim ve araştırma faaliyetlerinin etkili bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla Yüksek Öğretim Kanunu ile Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlara Ait Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanım ve İşbirliği Usül ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet ERDÖL ile Valiliğimiz arasında bir protokol imzalanmıştır. İmzalanan protokol ile Samsun Eğitim Araştırma Hastanesinin Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ortak kullanılmasına karar verilmiştir. Ayrıca gerekirse genel sekreterliğe bağlı diğer hastanelerde ortak kullanılabilecektir.

Bu protokoldeki amacımız Sağlık Bilimleri Üniversitesinin eğitim, araştırma ve uygulama hizmetlerini sürdürülebilmesi ve bölgemizdeki ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin daha etkili, kaliteli ve ulaşılabilir olmasını sağlamaktır. Protokole göre Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Tıp Fakültesi öğrencileri, uzmanlık öğrencileri, üniversitenin sağlık bilimleri alanında eğitim alan diğer öğrencileri teorik ve uygulamalı eğitimleri ile rotasyonlarını Eğitim Araştırma Hastanemiz ve diğer hastanelerimizde yapabileceklerdir. Eğitim araştırma hastanemiz bünyesinde görev yapan öğretim elemanları,  uzmanlar ve başasistanlar eğitim faaliyetlerinde görev alacaklardır. Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesinin öğretim üyeleri ve diğer personeli de başta eğitim araştırma hastanemiz olmak üzere genel sekreterliğimiz bünyesindeki hastanelerde çalışarak, araştırma ve eğitim öğretimin yanı sıra tıbbi hizmetlere katkıda bulunacaklardır. Bu sayede vatandaşlarımız multidisipliner uygulamalar gerektiren, teşhis ve tedavileri ancak üniversitelerde yapılabilecek bazı hastalıklarda tıbbi hizmetlere daha rahat ulaşabileceklerdir.

Bu süreçte ilgili sağlık tesislerin işletilmesi sorumluluğu genel sekreterliğe ait olacak ancak eğitim öğretimle ilgili konular Sağlık Bilimleri Üniversitesinin rektörlüğü ile beraber yürütülecektir.

Tıbbi hizmet ve tıp eğitiminin kalitesinin artırılması yönünde önemli atılımlar sağlayacağına inandığımız bu protokolün Samsun Halkına hayırlı olmasını diliyorum.’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2015, 06:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4