Samsun’da Atasam hastanesi’nde bir ilk

Türkiye'de 2011 yılında ilk kez Ankara Dr. Sadi Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 7 yaşında bir çocuğa uygulanan tek delikten apandisit ameliyatı (SİLS Apendektomi) Samsun'da Özel Atasam hastanesinde yetişkin bir erkek hastaya da uygulandı.

Samsun’da Atasam hastanesi’nde bir ilk ABONE OL

Dünya cerrahlarının artık vücuda en az hasar veren ve mümkünse iz bırakmayan ameliyatları tercih ettiklerine dikkat çeken Op. Dr. Tahir ATUN, bu tür ameliyatların vücutta az hasar bıraktığını belirterek, buna bağlı olarak ameliyat sonrası ağrının çok daha az olduğunu ve ameliyat izinin göbek içinde saklanması nedeniyle bıçak izinin görülmediğini ve bunun da estetik açıdan büyük bir avantaj olduğunu ifade etti. Ayrıca bu tür ameliyatlarda ameliyata bağlı fıtık, yara enfeksiyonu ve kanamanın da daha az olduğunu belirtti.

Kapalı apandisit ameliyatlarında genelde göbek ve çevresinden açılan üç delikle ameliyatın gerçekleştirildiğini anlatan Özel Atasam hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op Dr ATUN, şöyle konuştu: "Hastamızın tek delikten yapılacak apandisit ameliyatı için uygun hasta olduğuna karar verdikten sonra, sadece göbekten açtığımız yaklaşık 1.5 santimetrelik bir kesi ile apandisitini aldık. Bu ameliyatta kullandığımız tüm aletleri göbekten batına ilerlettik ve ameliyatı 20 dakika gibi kısa bir sürede bitirdik. Ameliyattan 4 saat sonra hastamıza ağızdan gıda vermeye başladık ve 24 saat içinde hastamızı taburcu ettik."

 

Neştersiz ameliyat konforu yaşatan bu ameliyat yöntemi, cerrahi operasyonlara göre daha az ağrı ve hastanede daha kısa süre kalma imkanı sağlıyor. Son zamanlarda kapalı cerrahinin giderek yaygınlaştığını vurgulayan Op Dr Tahir ATUN, tek delikten gerçekleştirilen bu ameliyatın erişkin hastalarda ülkemizde bir elin parmağını geçmeyecek sayıda sağlık merkezi tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Bu ameliyatın her apandisit hastasına uygulanmaması gerektiğini ifade eden Op Dr Tahir ATUN, “ ilerlemiş ya da patlamış apandisitlerde bu yöntem denenmemelidir. Normal kapalı apandisit ameliyatı daha uygun olabilir. İlle de yapılacaksa bu konuda yeterli deneyime sahip cerrahlarca yapılmalıdır.” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4