Selenyum sizi guatr olmaktan koruyabilir

Medicana International Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Uzmanlarından Dr. Feyzi Gökosmanoğlu selenyum kullanımının farklı tiroid hastalık ve durumlarında faydalı olabileceğine dair sonuçların göze çarptığını dile getirdi.

Selenyum sizi guatr olmaktan koruyabilir ABONE OL

Dr. Gökosmanoğlu, "Selenyum adı  eski Yunan’da ay tanrıçası Selene’den gelmektedir. Selenyum ve tiroid ile ilişkili çalışmalar uzun yıllardır devam etmekle birlikte,halen yeterince ilgi çekmiyor. Selenyum  özellikle haşimato tiroiditi ve graves hastalıklarında kullanılabilir.’’ dedi.
Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, "Halen kesin yanıt verebilecek, kanıt sunan büyük ölçekli çalışmalar olmasa da mevcut veriler selenyum takviyesinin özellikle otoimmun tiroid hastalıklarında (hashimato hastalığı ve graves hastalığı) yararlı olabilir, bu yarar beklentisi, başlangıç antikor titresi düzeyleri ne kadar yüksekse o kadar hızlı  olmakta, daha  düşük seviyelerinde de daha yavaş olmakla birlikte düşüş izlenmektedir, ayrıca selenyumun otoimmun tiroiditte inflamatuvar aktiviteyi azalttığını" sözlerine ekledi.
Dr. Gökosmanoğlu, "ülkemizde iyot ve selenyum eksikliğine bağlı olarak önemli oranda guatr bulunduğu, tiroid fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilendiğini, iyot ve selenyum desteği yapılması gerektiğini vurgularken, selenyumun daha çok fıstık, yumurta, balık, tavuk, hindi, tahıllar, kuruyemişler, ayçiçeği, peynirde bol miktarda bulunduğunu, dışardan takviye olarak da günlük olarak 50-100 mcg tablet dozunda  alınabileceğini ‘’ belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4