banner341

Sigarayı Bırakmak İsteyenlerde Rekor Artış

Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği sunan Yeşilay, koronavirüs döneminde gelen başvuru rakamlarını paylaştı.

Sigarayı Bırakmak İsteyenlerde Rekor Artış ABONE OL

YEDAM Danışma Hattı’na 8 bin 500’e yakın arama yapıldı. Koronavirüs öncesinde toplam aramaların yüzde 12’sini oluşturan sigarayı bırakma aramaları, “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” iletişim kampanyasının ardından, yüzde 82’ye ulaştı. YEDAM, her yaş grubundan başvuru alırken, başvuranların yüzde 20’sini kadınlar ve yüzde 80’ini erkekler oluşturdu. 

5 farklı bağımlılıkla etkin mücadeleyi sürdüren Yeşilay, koronavirüs salgını döneminde Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne (YEDAM) gelen çağrı rakamlarını açıkladı. YEDAM çatısı altında ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği sunarak; telefon ve online görüşmelerle devam eden kurum, son 15 günde 8 bin 412 çağrı aldı. Bu çağrıların 6 bin 673’ü tütün, 602’si alkol, 801’i madde, 336’sı kumar ve teknoloji aramaları oldu. 

“Sigarayı bırakmanın tam zamanı” iletişim kampanyasının ardından özellikle sigarayı bırakmak isteyenler toplam başvuruların yüzde 82’sini oluşturdu. Koronavirüs salgını öncesinde yüzde 41 oranında madde ve yüzde 17 oranında alkol bağımlılığı ile ilgili aramalar gelirken, sigara bağımlılığı için gelen aramalar yalnızca yüzde 12 civarındaydı.

Aramaların yüzde 80’i erkeklerden geliyor
YEDAM’a gelen aramaların yüzde 80’ini erkekler ve yüzde 20’sini kadınlar oluşturuyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere bakıldığında ise yüzde 20’sinin 15-25, yüzde 35’inin 25-45 ve yüzde 45’inin 45-70 yaş aralığında olduğu görülüyor. Danışma hattını sigara bağımlılığı ile ilgili arayan kişiler, genellikle nasıl bırakacakları konusunda tereddüt yaşayanlardan oluşuyor. YEDAM’ın uzman ekibi, danışanları bilgilendirerek, haftalık takip aramalarıyla da bırakma sürecini izliyor. 
Çağrıların büyük kısmı İstanbul’dan geliyor. İstanbul’u Ankara, İzmir ve Antalya izliyor. Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa da hattımızı sıklıkla arayan iller arasında yer alıyor. 

Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) 42 merkezle hizmet veriyor
Yeşilay, Türkiye’nin 36 ilindeki Kıbrıs’ta dahil olmak üzere; toplamda 42 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet veriyor. Bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği hedefiyle kurulan YEDAM’ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibi, arayan kişilere uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı konusunda bilgi verme ve doğru yönlendirme ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

YEDAM’a 444 79 75 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'ndan ulaşılarak destek alınabiliyor. 

Yeşilay hakkında
1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

Türkiye genelinde 117 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 80 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. Yeşilay, 2013 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 42 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet vermektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner345